Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Dorośli za „kółkiem” w oczach dzieci

Data publikacji: Autor: lm

Firma Renault Polska w ramach akcji edukacyjnej „Bezpieczeństwo dla wszystkich” zadała pytania 836 dzieciom z całej Polski. „Dlaczego ludzie denerwują się i złoszczą?”, „Co zrobić, żeby na drodze ludzie byli uśmiechnięci i życzliwi dla innych?”. To tylko niektóre z nich.

 

Sondaż został przeprowadzony na grupie 836 dzieci w wieku 7-10 lat. Odpowiadały na cztery zagadnienia związane z agresją na drogach. Na pytanie dlaczego dorośli się złoszczą siedząc za kierownicą, dzieci odpowiadały, że denerwują ich korki, codzienny pośpiech, niekulturalne zachowanie kierowców, a także zły stan dróg. Te odpowiedzi pojawiły się 503 razy.

 

Dzieci są świadome problemów rodzinnych i społecznych. 142 razy wskazano na pogoń za pracą i pieniądzem. Dorośli wyładowują także złość na samych dzieciach. Takich odpowiedzi było 130.

 

Najczęściej denerwują się ojcowie (210 odpowiedzi), dużo rzadziej matki (68 odpowiedzi). Wynika to z tego, że dzieci jeżdżą najczęściej z ojcami, bądź wtedy, kiedy z dwojga rodziców prowadzących za kierownicą siedzi przysłowiowa „głowa rodziny”.

 

Niepokojące jest, w jaki sposób odreagowujemy stres przy dzieciach. Na pytanie „Co robi ten, kto się złości?”, dzieci odpowiadały, że krzyczy (126 wskazań), przeklina (106), trąbi (87).  Co więcej, zły nastrój udziela się samym milusińskim. Dzieci złoszcząc się, naśladują dorosłych. Często poganiają wolniej jadących użytkowników dróg.

 

Jaka jest recepta na stres za kółkiem? Dzieci sugerują więcej życzliwości i spokoju podczas jazdy. Powinno się uważać na znaki drogowe i nie łamać przepisów. Najmłodsze pokolenie chce, aby kierowcy częściej się uśmiechali, ustępowali miejsca i pomagali sobie wzajemnie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości