Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Doskonalenie techniki jazdy. Co daje w praktyce?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

Fot. Skoda Nagły poślizg, utrata przyczepności kół, czy hamowanie awaryjne, to tylko część możliwych zagrożeń, które czyhają na kierowców podczas jazdy. Do takich sytuacji można się jednak przygotować na specjalnych szkoleniach.

Wielu kierowców na pytanie, jak oceniają swoje umiejętności jazdy samochodem odpowiada, że są na dobrym poziomie. Wiara we własne zdolności jest istotna, bo kierowca nie jest zestresowany za kierownicą. Jednak częstym grzechem kierowców jest przecenianie swoich umiejętności.

Zasadą pewnego prowadzenia auta jest nie tylko jazda zgodna z przepisami, ale również jazda bezpieczna. Na drodze może się okazać, że choć respektujemy przepisy, to może dojść do sytuacji, kiedy nie panujemy nad samochodem. Przykładowo: dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym to 90 km/h. Ale na śliskiej nawierzchni nawet przy mniejszej prędkości można wpaść w poślizg. Zatem kierowca przestrzegając przepis o dopuszczalnej prędkości maksymalnej może się znaleźć w sytuacji niebezpiecznej, a wtedy decyduje technika jazdy.

Nikt, nawet największy talent, wraz z otrzymaniem prawa jazdy nie posiada takiej techniki, która pozwala na uniknięcie niebezpiecznej sytuacji, nie mówiąc już o wyjściu z takiego zagrożenia. Technikę jazdy nabywa się latami. Im więcej przejechanych kilometrów, tym więcej spostrzeżeń i nabytej biegłości w prowadzeniu auta.

Można jednak przyspieszyć doskonalenie techniki jazdy. Na specjalnych szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych instruktorów jazdy można poznać, w jaki sposób wyjść z poślizgu, czy też jak prowadzić auto na śliskiej nawierzchni.

Fot. Skoda - Poślizg może się przydarzyć każdemu, a im ktoś więcej jeździ, tym prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest większe. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy umieć zmierzyć się z takim nieoczekiwanym zachowaniem samochodu w bezpiecznych warunkach - mówi Radosław Jaskulski, trener ze Skoda Auto Szkoły.

To jedna z polskich placówek zajmująca się doskonaleniem techniki jazdy. Skoda Auto Szkoła jest elementem szerszego projektu o nazwie Skoda Auto Safety, którego inicjatorem jest marka Skoda. W tym roku Skoda Auto Szkoła obchodzi jubileusz 15 lat działalności. Od chwili powstania w 2004 roku przeszkolono tam ponad 200 tys. kierowców.

Od 2016 roku Skoda Auto Szkoła prowadzi szkolenia na własnym obiekcie - Autodrom Poznań. To nowoczesny ośrodek z placem manewrowym, 6-metrowym wzniesieniem o nachyleniu 10 procent z matą poślizgową, szarpakiem oraz kręgiem z przeszkodą wodną. Kierowcy mogą tam w praktyce przetestować umiejętności radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach.

Jednak najważniejsi w Skoda Auto Szkoła są ludzie. Szkolenia prowadzi 13 wysoko kwalifikowanych instruktorów. Kadra tej placówki posiada certyfikaty ADAC Fahrsicherheitszentrum Berlin-Brandenburg, które dają je uprawnienia do przeprowadzania szkoleń w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy w całej Europie. Instruktorzy Skoda Auto Szkoła mają też certyfikaty EcoDriving Finland oraz ECOWILL. Ponadto jest to jeden z niewielu ośrodków szkoleniowych w Polsce, który prowadzi kursy doskonalenia jazdy także dla osób niepełnosprawnych.

Skoda Auto Szkoła prowadzi cztery podstawowe rodzaje szkoleń. Safe Driving to szkolenie skierowane do wszystkich kierowców.

- Zaczyna się od ustalenia prawidłowej pozycji za kierownicą. Jak się okazuje, wielu kierowców zaniedbuje ten podstawowy element wpływający na bezpieczeństwo jazdy - mówi Filip Kaczanowski, trener Skoda Auto Szkoły.

Podczs szkolenia kierowca poznaje, jak przygotować się do jazdy, jak prawidłowo zająć pozycję za kierownicą, jak i kiedy skręcać i efektywnie hamować. Na treningu kursanci poznają w praktyce działanie systemu ABS oraz technikę pokonywania zakrętu i serii zakrętów.

Szkolenie Safe Driving jest prowadzone na kilku poziomach. Kurs zaawansowany pozwalana m.in. na wyuczeniu prawidłowych zachowań, reakcji na poślizg oraz tego, jak kontrolować samochód by ustrzec się trudnych sytuacji na drodze, np. omijanie przeszkody na śliskiej nawierzchni, czy też utraty przyczepności osi przedniej i tylnej oraz sposobów reagowania na to zjawisko.

W szkoleniu Eco Driving uczestnik poznaje styl jazdy, który pozwala zaoszczędzić paliwo i części eksploatacyjne, zwiększa bezpieczeństwo podróżujących i chroni środowisko.

Szkolenie Defensive Driving pozwala na udoskonalenie wcześniej zdobytych umiejętności poprzez dalekosiężną obserwację drogi, wyprzedzające planowanie manewrów oraz konsekwentne wybieranie pozycji i prędkości na drodze.

Jest też szkolenie dla miłośników off road. Podczas tego kursu kierowcy uczą się bezpiecznie poruszać po drogach leśnych i górskich. Poznają technikę i taktykę planowania i poruszania się po trudnym terenie. Dowiedzą się również, jak korzystać efektywnie z napędu na cztery koła i jakie systemy pomogą im w bezpiecznej jeździe.

- Niezależnie od posiadanych czy też zdobywanych umiejętności z zakresu techniki jazdy, każdego kierowcę powinien cechować również rozsądek i umiejętność przewidywania. Są to jedne z kluczowych elementów bezpiecznej jazdy - podkreśla Radosław Jaskulski.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości