Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Dowód rejestracyjny i polisa OC. Nadal będzie można dostać mandat (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Grzegorz Olkowski Nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada, że kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i papierowego ubezpieczenia OC.

Znowelizowana ustawa wchodzi w życie 4 czerwca 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że od tej daty można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC. O terminie zniesienia obowiązku kierowcy zostaną poinformowani z 3-miesiecznym wyprzedzeniem komunikatem ministra cyfryzacji. Konkretna data nie jest obecnie znana.

Po zmianach kierowcy w Polsce nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC - o ile nie zamierzają przekraczać granicy. Policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie zostanie zlikwidowana. Nadal jednak będą groziły kary za brak m.in. dokumentu prawa jazdy, ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

Obecnie za brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 zł.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości