Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Dowód rejestracyjny i polisa OC. Od kiedy kierowcy będą mogli jeździc bez tych dokumentów?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Jeszcze w tym roku nie będzie potrzeby, by się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i nagle okaże się, że dokumenty auta zostawiliśmy w domu.

Po zmianach kierowcy w Polsce nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu polisy OC - o ile nie zamierzają przekraczać granicy. Policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie zostanie zlikwidowana. Nadal jednak będą groziły kary za brak m.in. dokumentu prawa jazdy, ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem od 1 października 2018 roku. Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018 (Dz.U., poz.957).

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Należy pamiętać, że dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Jeśli kierowca prowadzi pojazd pojazd, który został zarejestrowany poza Polską to podczas kontroli musi okazać dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

Obecnie za brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 zł.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gj (gość)

  Ja

 • Poppers (gość)

  Ministerstwo Cyfryzacji przeszło do historii jako autor CEPIK. Systemu, który zamiast usprawnić - rozłożył proces rejestracji nowych pojazdów generując gehennę, którą właściciele przerejstrowanych aut obecnie nadal przechodzą. Jak widzę zmiany w obszarze OC i dowodów rejestracyjnych w polskich warunkach? Otóż widzę to tak: Mamy stłuczkę, koleś który nam wjechał w auto nie ma dokumentów potwierdzających, wezwana Policja po 2 godzinnej nieudanej próbie skomunikowania się z serwerem informuje nas, że musi udać się do kolejnych czynności więc musimy sobie poradzić sami. Dramat.

 • Albi1 (gość)

  W tym temacie moge polecic dokumenty z clubcardu, dobra firma i moga sie naprawde przydac.

 • arc (gość)

  Fajnie, tylko nikt nie pomyślał ze to ułatwi życie równiez złodziejom. Powinien być wymóg, ze został zniesiony obowiazek w przypadku, gdy pojazd prowadzi właściciel. W przypadku pożyczenia, czy użyczenia pojazdu, obowiązek posiadania przy dupie powinien trwać nadal

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości