Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Dowód rejestracyjny i polisa OC. Tych dokumentów dotyczą najnowsze przepisy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Kierowcy mają być być zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Kierowcy w Polsce nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i policy OC - o ile nie zamierzają przekraczać granicy. Po zmianach w przepisach policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie zostanie zlikwidowana. Nadal jednak będą groziły kary za brak m.in. dokumentu prawa jazdy, ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Redakcja poleca: Nie będzie nowych fotoradarów

Realne jest, aby nowe przepisy zaczęły funkcjonować w drugiej połowie roku. Ogłoszenie dokładnej daty ma nastąpić z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Do polskich rejestrów nie będą miały dostępu zagraniczne służby, a dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal pozostaną papierowe dokumenty.

Obecnie za brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 zł.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marcin (gość)

  No i w koncu cos dla kierowcow ! a z ciekawostek to ja tez moge polecic dokumenty z clubcardu, mozna sobie obczaic na ich stronie, fajnie zrobione i na pewno niektorym sie moga przydac ;)

 • Dociekliwy (gość)

  Fajnie. A przepis gdzie: Policjanr zatrzyma dowod rej. Pojazdu gdy brak jest badań technicznych nie znika??? To loozik badania techniczne moge ni robic bo zawsze powiem, ze nie mam dowodu... Hehehe.....

 • yurek (gość)

  @Dociekliwy, fizyczne zatrzymanie dokumentu nie ma znaczenia. Przegląd techniczny auta jest wbijany do CEPiKu i jak policjant sprawdzi, że go nie ma, to nie musi zabierać dokumentu, aby zobowiązać kierowcę do zrobienia badania.

 • Ekspert Superpolisy (gość)

  Jest to spore ułatwienie dla kierowców, ale trzeba pamiętać, że wciąż wielu z nich dostaje kary za brak ważnego OC. Przed wyborem odpowiedniego ubezpieczenia można skorzystać np. z porównywarki, która pozwala zaoszczędzić często duże pieniądze i nasz czas.

 • edek (gość)

  wlasciwie to zmiany na plus. Poki co 50 zł to tez mandat, wiec Yanosik jest, no jest! Damy rade, a te proponowane zmiany niech nadejdą jak naszycbiej

 • edek (gość)

  to jak auto mi ukradna to zlodziej powie a kolega niedal mi dokumentow macie w bazie danych

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości