Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Dowód rejestracyjny. Kierowców czekają zmiany w prawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz w odpowiedzi na poselską interpelację poinformował o planowanych zmianach dla kierowców.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami w prawie, które mają wyeliminować konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego w związku z brakiem miejsca do potwierdzenia badań technicznych pojazdu. 

Obecnie w dowodzie rejestracyjnym przewidziano sześć miejsc na potwierdzenie wykonanie badań technicznych. Kiedy wszystkie zostaną wypełnione, dokument trzeba wymienić na nowy.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Jednocześnie zostanie pozostawione do decyzji właściciela pojazdu, czy będzie jego wolą wnioskowanie o wymianę dowodu rejestracyjnego, czy też nie.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał tego roku.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Yurand (gość)

  A gdzie ten rząd odpuści opłatę za wymianę Dowodu Rejestracyjnego. Prędzej ją podniesie, bo przecież trzeba mieć kasę na rozdawnictwo.

 • Kierofca (gość)

  A za granicą to zaświadczenie będzie honorowane?

 • czas (gość)

  no nareszcie !!!!!!!!!!!!!!

 • Józek (gość)

  Lepiej rozdawać niż zajeba... Jak POpaprancy

 • Edyska (gość)

  W końcu jakieś ułatwienie dla kierowców,

 • Innowacja (gość)

  Wprowadzić dożywotnie tablice rejestracyjne, wprowadzić elektroniczne dowody rejestracyjne z danymi o badaniach w ogólnej bazie danych, a nie bawić się w papierowe.

 • PanS (gość)

  Rozwiązanie na miarę XXI w. - wożenie papierowego zaświadczenia. I za takie decyzje pOsłowie biorą nasza kasę.

 • Komentarz usunięty.
 • mori (gość)

  Bardzo dobry krok. Popieram. Dość zdzierania kasy z obywatela.

 • Kirk (gość)

  A kiedy OC będzie płacone na kierowcę? Przecie to nie samochody powodują szkody tylko kierowcy. Przecież pojemność silnika nie ma znaczenia podczas stłuczki czy wypadku. Dziękuję za wypowiedź.

 • Marek (gość)

  A kiedy OC będzie od rowerzystów?

 • Krzysztof Muszka (gość)

  W miare postepow w komputeryzacji,można w wielu sprawach odciążyć i ludzi i wydziały komunikacji.W Szwecji kupiona przez nas nowa przyczepa ma zamontowaną przez sprzedawce tablice rejestracyjną.Kupujemy ją i zamiast dowodu rejestracyjnego ( W Szwecji ich nie ma) dostajemy zaświadczenie o rejestracji wyśłane do domu.Po kupnie nic nas nie obchodzi,bo,stroną formalną zajmuje sie sprzedawca.Moim zdaniem ( a propo Poski) powinien być nowy blankiet dowodu z dodatkową stroną.Ważne jest to że wreszcie ktoś zabrał sie skutecznie za porządkowanie rożnych dziedzin naszego życia.Chwała im za to.

 • Roco666 (gość)

  Nie ma obowiązku wymiany pełnego...dowodu rejestracyjnego. Osobiście mam kilka takich papierków od diagnosty. Może trzeba wymienić ale przepisu na to nie ma. Potwierdzi to pracownik Urzędu Miejskiego. Sranie w banie ...

 • Gość (gość)

  Dlaczego dowód rejestracyjny nie jest taki jak w Holandii raz na cały okres eksploatacji a dane są w systemie

 • Michael (gość)

  W Anglii kupujemy auto razem z tablicami ,od dnia rejestracji sa przypisane do danego auta ,wszystkie dane są dostępne on-line ,zadnych papierow etc.prosto i wygodnie.

 • K (gość)

  75 zł - na tyle mnie zrobili wczoraj, w białych rękawiczkach... Cały ten cholerny dowód jest żałosny. Czemu nie kamienne tablice?!

 • Marek (gość)

  kiedyś było 8 rubryk teraz tylko 6 czyli co dwa lata na początku po 50 zł teraz po 75 zł do kieszeni rządu

 • Komisja (gość)

  Wogole przegląd powinno się robić co 2 lata ,bez sensu jest raz w roku ciągle powtarzać to samo w kółko.wszystkie auta do 10 lat od pierwszej rejestracji ,a auta starsze jak 10 latek.przeciez tu są takie głupie przepisy i każdy przeważnie myśli tylko o serwisach.kierowca popełnia mniej wypadków jeśli nie ma tak dużo obowiązków na głowie,to jest stwierdzone naukowo,w Niemczech jest82 miliony mieszkańców tam prawie zadko są wypadki, przeważnie obcokrajowcy , kierowca odpowiada tylko za jazdę na drodze jego nic nie obchodzi czy.ma ktoś pasy czy nie czy ktoś pije w aucie czy narkomani,każdy dorosły po 18 lat odpowiada za siebie.

 • Dzwilu (gość)

  Jestem już pierwszą ,,ofiarą " tego systemu. Dobrze że miałem dowód rejestracyjny przy sobie bo w systemie nie widniał ważny przegląd mojego samochodu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości