Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Dowód rejestracyjny. Nowy wzór od maja 2022. Czy trzeba wymienić dokument?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Ministerstwo infrastruktury Jak będą wyglądać nowe dowody rejestracyjne? Prawie tak samo jak obecne. Mają być jednak inaczej zabezpieczone.

Nowy dowód rejestracyjny 2022 już w maju

Od maja 2022 wydawane będą nowe dowody rejestracyjne. Co się zmieni? Dokument ma być lepiej zabezpieczone przed podrabianiem. Nawet do lipca 2022 roku urzędy będą mogły wydawać równolegle także dokumenty według obecnie obowiązującego wzoru.

We wzorach oraz opisach dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego uwzględnione zostały wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2022. Czy małe dziecko może samo poruszać się po drodze?

Nowy dowód rejestracyjny 2022. Jakie zmiany? 

Nowy dowód rejestracyjny ma posiadać ten sam układ pól, ale będą wykonane w innej technologii. Papier będzie zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym. Numeracja i personalizacja wykonywana zostanie laserowo.

Nowy dowód rejestracyjny 2022. Czy trzeba wymieniać stary dokument?

Czy w związku z nowym wzorem trzeba wymieniać dokument? Nie. Dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność. Pozwolenia czasowe, oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mały -gość (gość)

  to koniec -czy nie koniec

 • Hmm... (gość)

  Skoro mamy cepik to po co miejsce na ważność badania technicznego? Czy po to aby za kilka lat wyciągnąć kolejne pieniądze od właściciela?

 • Kierowca (gość)

  Dlaczego nie zrobią dowodu rejestracyjnego w takim formacie jak dowód osobisty było by to lepsze i zajmowało by mniej miejsca w portfelu

 • zenek (gość)

  właśnie dlaczego nie karta z chipem - co za barany

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości