Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Dowody i świadectwa

Data publikacji: Autor: tt

Fot. Wojtek Wilczyński: Warto sfotografować miejsce wypadku. Ułatwia to załatwianie sprwa związanych z ubezpieczeniem. Poszkodowany uczestnik zdarzenia drogowego powinien niezwłocznie powiadomić o szkodzie ubezpieczyciela (z polisy OC) sprawcy.

Poszkodowany uczestnik zdarzenia drogowego – jeśli ma oświadczenie na piśmie sprawcy tego zdarzenia lub gdy sprawcę wskazała i ukarała policja – powinien niezwłocznie powiadomić o szkodzie ubezpieczyciela (z polisy OC) sprawcy. W tym celu musi wypełnić formularz wniosku w towarzystwie ubezpieczeniowym.Fot. Wojtek Wilczyñski: Warto sfotografowaæ miejsce wypadku. U³atwia to za³atwianie sprwa zwi±zanych z ubezpieczeniem.

 

Ubezpieczyciele nie wymagają już udziału policji w każdym zdarzeniu drogowym, natomiast zawsze radzi są, gdy zgłoszeniu szkody towarzyszą wiarygodne świadectwa okoliczności tego zdarzenia. Policjanci nie są świadkami kolizji czy wypadku, bo przybywają na jego miejsce z reguły po kilkunastu czy kilkudziesięciu minutach i mogą tylko opisać to, co zastali. W formie protokołu powypadkowego przekazują swoje spostrzeżenia ubezpieczycielowi, na jego prośbę.

 

W razie sporu co do przebiegu zdarzenia i ustalenia winnych, najważniejsze są udokumentowane ślady, a także zeznania świadków. Warto próbować ich ustalić na miejscu zdarzenia, a ślady zabezpieczyć i zarejestrować. Nie każdy ma aparat fotograficzny pod ręką, ale bardzo by się wtedy przydał. Dobrze jest sporządzić szkic, ze wskazaniem kto skąd nadjechał i w którym miejscu doszło do kolizji, a także jaka jest w miejscu zdarzenia organizacja ruchu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości