Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Droga nad morze (wkrótce) bez korków. Otwierają obwodnice

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Droga nad morze (wkrótce) bez korków. Otwierają obwodnice Najpóźniej w czwartek ominiemy już Miękowo. Kierowcy będą jechać zachodnią nitką obwodnicy. A przed weekendem ruszymy obwodnicą Ostromic, Parłówka i Troszyna.

- Już wczoraj zamierzaliśmy puścić ruch obok Miękowa, ale wykonawca firma Strabag musi jeszcze uzupełnić pewne elementy tymczasowego oznakowania drogi - informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Jak tylko to zrobi, udostępnimy jezdnię. W środę, najpóźniej jutro.

Tymczasowo, ponieważ trwa jeszcze budowa, kierowcy będą korzystać z zachodniej jezdni obwodnicy. W międzyczasie wykonawca zajmie się drugą nitką obwodnicy.

Miękowo to wąskie gardło na krajowej trójce, zwłaszcza w wakacje, kiedy ruch nad morze i z powrotem jest bardzo duży. Przed miejscowością kończy się trasa szybkiego ruchu. Z czterech pasów robią się dwa. Tworzą się kilometrowe korki. Obwodnica stanowi naturalne przedłużenie o ponad 4 km drogi ekspresowej S3. Nawet jedna jezdnia powinna zmniejszyć korki. Kierowcy będą mieli po jednym pasie w każdym kierunku. Oznakowanie poziome już jest gotowe, pasy wymalowane. Prędkość maksymalna będzie jednak ograniczona do 70 km, przy wjazdach - do 50 km/h.

Nie będziemy jeszcze korzystać z węzła Miękowo. Nie jest jeszcze gotowy. Docelowo bezkolizyjnie rozprowadzi ruch ze Szczecina w kierunku Bałtyku, czy Goleniowa.

To nie koniec niespodzianek na krajowej trójce.

- Do piątku chcemy też uruchomić obwodnicę Ostromic, Parłówka i Troszyna z węzłem Parłówko - dodaje Grzeszczuk. - Tylko w rejonie Troszyna nie będzie można korzystać z obu jezdni. Tu też będzie poziome skrzyżowanie z drogą lokalną. Jadąc od strony Świnoujścia od razu wjedziemy w obwodnicę. Od strony Szczecina na węźle Parłówko zjedziemy do budowanego ronda, które rozprowadzi w kierunku Kamienia czy Golczewa. Tu także będą ograniczenia prędkości.

Z pomiarów dokonywanych na zlecenie GDDKiA w Szczecina wynika, iż odcinek krajowej trójki od Szczecina do Goleniowa w ciągu doby przejeżdża średnio ponad dwadzieścia kilka tysięcy pojazdów. W sezonie letnim 50 tys. i więcej.

Trójką od Goleniowa w kierunku morza na dobę jedzie średnio 10 tys. pojazdów. Ale latem - dwu-, trzykrotnie więcej.

Zdaniem fachowca
Jacek Wala, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji GDDKiA w Szczecinie
Mamy oczywiście na uwadze sezon, i zależy nam by ruch w kierunku morza był jak najbardziej płynny. Ale korzystanie w trakcie budowy z obwodnic wymusza też plan robót. Wykonawca musi zająć się drugą nitką obwodnicy Miękowa i uzupełnić nasyp zjazdowy z wiaduktu w Parłówku. Obie inwestycje mają być zakończone w przyszłym roku. Patrząc jednak na zaawansowanie prac możemy przyjąć, że będziemy z tych obwodnic korzystać pod koniec tego roku.

Obwodnica Miękowa
Omija miejscowość od zachodu. Droga ekspresowa z dwoma pasami po 3,5 m w każdym kierunku i pasami awaryjnymi o szerokości 2,5 m każdy. Pas rozdzielający ma 4 m szerokości. Koszt - 65 mln zł.

Ostromice, Parłówko, Troszyn
Droga ekspresowa. Obwodnica omijająca te miejscowości ma 6,1 km długości. Jezdnie dwupasmowe o szerokości 7 metrów w każdym kierunku i pasy awaryjne o szerokości 2,5 m każdy. Koszt inwestycji - 125 mln zł.

pit

Droga nad morze (wkrótce) bez korków. Otwierają obwodnice
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Droga nad morze (wkrótce) bez korków. Otwierają obwodnice

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości