Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Droga Sucha Koszalińska - Gąski nie będzie drogą wojewódzką

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Droga Sucha Koszalińska - Gąski nie będzie drogą wojewódzką Nie będzie drogi wojewódzkiej nad morzem. Powiat koszaliński nie może oddać trasy Sucha Koszalińska – Łazy – Mielno – Gąski do Zarządu Dróg Wojewódzkich, bo dostał dotację. 

Operacja przekazania drogi powiatowej do Zarządu Dróg Wojewódzkich miała przyspieszyć generalny remont całej tej trasy, której odcinki są w opłakanym stanie. Niestety, plan przepadł. Bo powiat dostał na remont kawałka tej drogi dotację.

– Przez pięć kolejnych lat od zakończenia inwestycji zarządcą drogi musi być zleceniodawca i zarazem beneficjent, czyli Powiatowy Zarząd Dróg. Nie możemy tej trasy przekazać innej jednostce, bo wtedy stracilibyśmy dotację – tłumaczy Jerzy Banasiak, rzecznik starostwa powiatowego.

Chodzi o 8-kilometrowy odcinek Łazy – Unieście. Został wyremontowany w zeszłym roku za ponad 8 milionów złotych. Specjalna komisja, już po oddaniu drogi do użytku, wykryła tu jednak sporo nieprawidłowości. Było ich tak dużo, że wykonawca musiał nawet przedłużyć gwarancję o rok, zerwać sporo nowego asfaltu i ułożyć go na nowo. Inne błędy mają być naprawiane wiosną tego roku.

Cała droga liczy jednak około 50 kilometrów. Jej remont kosztowałby więc więcej, niż wynosi roczny budżet starostwa (ok. 70 mln zł). Władze powiatowe postanowiły więc przekazać tę drogę do Zarządu Dróg Wojewódzkich.

– ZDW szybciej znalazłby pieniądze na jej remont niż my. My za to mieliśmy przejąć podobnej długości trasę w gminie Bobolice – tłumaczy Jerzy Banasiak. Sprawa była już niemal dopięta, ale ostatecznie okazało się, że po uzyskaniu dotacji na remont odcinka tej drogi z Łazów do Unieścia starostwo nie może jej oddać. Musi odczekać 5 kolejnych lat. – Droga zostaje więc pod opieką Powiatowego Zarządu Dróg przynajmniej do 2017 roku – przyznaje Jerzy Banasiak.

Czy to oznacza, że przez Mielno i dalej do Mielenka, a później aż do Gąsek będziemy jeździć do 2017 roku po dziurach i koleinach? – Remonty cząstkowe i bieżące są w planach i na pewno wkrótce ruszy naprawa odcinka tej jezdni w Mielnie na ul. Kościelnej – odpowiada rzecznik. – Trwają też rozmowy z lokalną grupą rybacką, która mogłaby przekazać unijne wsparcie na remont odcinka tej drogi w Gąskach. Ale rzeczywiście remont generalny całej tej trasy jest w tej chwili bardzo wątpliwy.

Jakub Roszkowski
Fot. Jakub Roszkowski
źródło: gk24.pl

Droga Sucha Koszalińska - Gąski nie będzie drogą wojewódzką
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Droga Sucha Koszalińska - Gąski nie będzie drogą wojewódzką

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości