Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Droga zabawa

Data publikacji: Autor: (TJ), Express Ilustrowany

fot. (tj) Rozmawiamy z Jackiem Michalakiem, właścicielem firmy zajmującej się tuningiem samochodowym ś Wiele mówi się ostatnio o tuningu samochodów. Co to jest tuning? - To zmiana wyglądu zewnętrznego lub parametrów technicznych samochodu. Idea przyświecająca tuningowcom jest taka, by popularne auta wyróżniały się wśród innych pojazdów tej samej marki. Moda na tuning przywędrowała do nas z Ameryki i od

Rozmawiamy z Jackiem Michalakiem, właścicielem firmy zajmującej się tuningiem samochodowym.


Wiele mówi się ostatnio o tuningu samochodów. Co to jest tuning?
- To zmiana wyglądu zewnętrznego lub parametrów technicznych samochodu. Idea przyświecająca tuningowcom jest taka, by popularne auta wyróżniały się wśród innych pojazdów tej samej marki. Moda na tuning przywędrowała do nas z Ameryki i od zachodnich sąsiadów. Przeróbki mogą dotyczyć drobnych elementów, np. aluminiowe nakładki na pedały, oryginalne gałki dźwigni zmiany biegów, kierownice, kolorowe klosze lamp, itp. Inne, bardziej kosztowne zmiany to np. spoilery, lotki, niekonwencjonalne zderzaki, przeróbki w układzie wydechowym, silniku, zawieszeniu, felgi aluminiowe, światła ksenonowe. Jest tego mnóstwo.
Czy tuning to droga zabawa?
- Niestety tak. Profesjonalne homologowane części, które w zdecydowanej większości sprowadzane są z zagranicy, sporo kosztują. Polskie firmy dopiero raczkują. Jeśli więc ktoś planuje tuning samochodu, musi być przygotowany na niemały wydatek.
Jaki?
- Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Często kwota wydana na tuning przekracza wartość samochodu. I wcale nie myślę o starych autach. Na przykład właściciel opla calibry, który kupił samochód za ok. 30 tys. zł, drugie tyle włożył w tuning. Są klienci, którzy zamawiają felgi aluminiowe za 8 tys. zł.
Ale już za około 1,5 tys. zł można bardzo ładnie ospoilerować matiza. Jeśli do tego dołożymy folie przyciemniające w kolorze nadwozia, "koreańczyk" będzie bardzo ładnie się prezentował za niespełna 2 tys. zł. Wszystko więc zależy od tego, co chcemy i w jakim samochodzie zmienić.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości