Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Droga ziemia

Data publikacji: Autor: (pas, pb) - Dziennik Łódzki

Aż o 50 procent wzrosła w tym roku cena gruntów wykupywanych pod autostradę A-1 na tych odcinkach trasy Stryków-Tuszyn w województwie Łódzkim, na których decyzje lokalizacyjne są ostateczne.

 

Grunty orne wykupywane są przeciętnie za 9 zł za m2 , pozostałe w cenie 9 – 14 zł. Dla porównania, w 2004 r. cena metra kwadratowego wynosiła około 6 zł. To wynik ogólnego wzrostu cen ziemi w pobliżu Łodzi, związanego z ostatnim ożywieniem inwestycyjnym. Dla porównania, za grunty pod autostradę A-2 na odcinku Emilia – Stryków płacono po 2 – 3 zł za m2 . Cenę ziemi wyznacza indywidualnie dla każdej działki rzeczoznawca, na podstawie pomiarów wykonanych przez Wojewódzkie Biuro Geodezyjne na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

Nie rozpoczęto jeszcze wykupu ziemi na odcinku Brzeziny – Romanów, ponieważ decyzja ministra infrastruktury, podtrzymująca decyzję lokalizacyjną wojewody łódzkiego, uprawomocni się 7 marca. Ewentualne odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie będą wstrzymywały budowy.

 

Ruch w handlu ziemią zaczął się już na południe od Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie do standardów autostrady poszerzana będzie trasa szybkiego ruchu z Warszawy na Śląsk. Tu ceny działek są niskie. Firma Agro-Łódź wystawia na przetarg cztery działki o powierzchni od 4,5 do 30 hektarów w okolicach Kamieńska (powiat radomszczański), gdzie przebiegać będzie A-1. Ceny wahają się od 40 do 195 tys. zł, czyli poniżej złotówki za metr kwadratowy.

 

– Ceny nie wzrosły tu znacząco od czasu, kiedy je kupiliśmy, ponieważ nie ma pewności, czy będą w tym miejscu budowane zjazdy z autostrady lub parkingi – mówi Monika Olszewska z Agro-Łódź, dodając, że lepiej mimo wszystko teraz sprzedać grunty na przetargu niż bezpośrednio inwestorowi, który będzie zainteresowany tylko wytyczonym pasem pod autostradę, a nie całymi działkami.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości