Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Drogo, coraz drożej

Data publikacji: Autor: mu

Wyższy podatek na gaz do samochodów.


Wielu właścicieli samochodów zamontowało w swoich pojazdach instalacje gazowe, bo liczyli, że zaoszczędzą na podróżach. Tymczasem zapowiada się, że mogą się rozczarować. Planowany jest bowiem znaczny wzrost akcyzy na autogaz.

Zygmunt Wrzodak (LPR) powiedział w Sejmie, że planowane podwyżki gazu do samochodów – jego zdaniem o ok. 40 proc. – dotkną przede wszystkim ludzi niezamożnych i są wymuszane przez Unię Europejską.
Wiceminister finansów Wiesław Czyżowicz odrzucił te zarzuty i powiedział, że nowe regulacje dotyczące akcyzy wynikają nie tylko z potrzeby dostosowania przepisów do prawodawstwa unijnego, ale również interesów narodowych i Skarbu Państwa. – Wzrost opłaty akcyzowej na autogaz jest związany z zachowaniem odpowiedniej proporcji, relacji między obciążeniem akcyzą benzyny i gazu – wyjaśnił Czyżowicz.

Dziś gaz do samochodów jest ponad dwa razy tańszy niż benzyna. Najtańsza instalacja gazowa do samochodu kosztuje ok. tysiąca złotych. Jeśli ktoś przejeżdża ponad 100 tysięcy kilometrów rocznie, to inwestycja w instalację gazową zwraca się w ciągu kilku miesięcy.

Nic więc dziwnego, że po Polsce jeździ już ponad 1,1 mln samochodów zasilanych gazem płynnym (LPG). Pod względem sprzedaży LPG jesteśmy w czołówce europejskiej – tylko we Włoszech sprzedaje się więcej niż u nas gazu do samochodów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości