Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Drogowcy nie zdążą z budową bramek na autostradzie A4

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Drogowcy nie zdążą z budową bramek na autostradzie A4 Bramki nie będą gotowe, żeby kasować kierowców od 1 stycznia 2012 r. Opóźnienia sięgają trzech miesięcy.

To dobra wiadomość dla kierowców, którzy będą mogli dłużej jeździć autostradą bez płacenia, ale zła dla Skarbu Państwa, który liczył na zyski z tego tytułu. nto dotarła do dokumentów, z których wynika, że wprowadzenie opłat na A4 od początku roku jest nierealne.

Przyczyną są duże opóźnienia w budowie bramek i infrastruktury, dzięki której kasowanie kierowców będzie możliwe. Inspektorzy, którzy nadzorują budowę z ramienia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, mają całą listę zarzutów do wykonawcy, którymi są koncerny Strabag i Egis.

- Na budowach jest zbyt mało pracowników i sprzętu - mówi Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału GDDKiA. - Na większości budów firma pracuje tylko przez jedną zmianę, tymczasem w kontrakcie zapisane jest, że prace mają być prowadzone od godz. 6.00 do 22.00. To sprawia, że opóźnienia pogłębiają się z miesiąca na miesiąc.

Płatna autostrada A4. Kierowcy pojadą innymi drogami

Inspektorzy z GDDKiA wielokrotnie wzywali wykonawcę do przyspieszenia tempa prac i zwiększenia liczby pracowników. Ale wykonawca do  zaleceń się nie zastosował.

Efekt jest taki, że np. budynek w Nogowczycach, w którym miały być pobierane opłaty od kierowców, wciąż stoi w stanie surowym. A żeby system poboru opłat zadziałał, gotowe muszą być wszystkie bramki od Gliwic aż po Wrocław.

Niedawno na jaw wyszły  dodatkowe problemy. Kanały teletechniczne, którymi biegnąć miały pod ziemią kable, okazały się niedrożne. Zostały one wykopane podczas budowy autostrady, dziś w wielu miejscach są zasypane i trzeba to naprawić.

Problem w tym, że nawet jeżeli bramki będą gotowe pod koniec grudnia, to firma Kapsch, która wyznaczona została do ich obsługi, będzie potrzebowała kolejnych tygodni, żeby zainstalować sprzęt. W  związku z tym wprowadzenie opłat na A4 może się opóźnić od trzech miesięcy do nawet pół roku.

Drogowcy nie zdążą z budową bramek na autostradzie A4
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Drogowcy nie zdążą z budową bramek na autostradzie A4

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości