Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Drogowe Zegary Śmierci na krajowej szóstce

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Drogowe Zegary Śmierci na krajowej szóstce Na krajowej szóstce w podsłupskich Mianowicach GDDKiA zorganizowała w poniedziałek happening.We wtorek i w śodę także w naszym regionie kierowców czekają takie niespodzianki.

Drogowe Zegary Śmierci to kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii informacyjnej prowadzonej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Kolejna, ale pierwsza w tym roku na Pomorzu. W poniedziałek w oddalonych o 12 km od Słupska Mianowicach GDDKiA ustawiła sporych gabarytów tablice z zatrważającymi statystykami dotyczącymi wypadków na polskich drogach. Specjalnie na około 450-metrowym odcinku drogi ograniczono prędkość z 90 km/h do 70 km/h.
Z organizatorami współpracowała słupska policja.

– Choć zmiana oznakowania obowiązywała tylko do godz. 18, to policjanci zatrzymali 14 kierowców, którzy w tym miejscu przekroczyli dozwoloną prędkość – mówi Robert Czerwiński, rzecznik KMP w Słupsku. – Zdarzali się tacy, którzy jechali tym odcinkiem z prędkością nawet 120 km/h.

– Nie chcieliśmy, by instalacja rozpraszała kierowców czy wiązała się z jakimkolwiek utrudnieniem w ruchu – tłumaczy decyzję o zmianie dozwolonej prędkości przed Mianowicami Piotr Michalski, rzecznik prasowy GDDKiA w Gdańsku. Obok bannerów z dużo mówiącymi liczbami (1235 zabitych pieszych, 234 zabitych dzieci, 455 zabitych pijanych kierowców w skali kraju) ułożono czarne worki symbolizujące ofiary wypadków drogowych.

– Dla niektórych statystyki są za suche – mówi Michalski. – Worki są po, to by przemówić do wyobraźni kierowców. Czasem potrzeba trochę mocniejszych bodźców, by trafić do świadomości i spowodować, aby kierowcy zaczęli się zastanawiać. Przecież większość z nas uważa się za świetnych kierowców, przynajmniej do momentu kiedy coś złego się nie wydarzy – zauważa.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że nasze drogi są w coraz lepszym stanie. Buduje się nowe, remontuje stare, do tego instaluje się nową infrastrukturę drogową poprawiającą bezpieczeństwo. – Ale coraz mniej zależy od drogi, a coraz więcej od kierowców – informuje Karol Markowski, zastępca dyrektora gdańskiego oddziału GDDKiA.
Dobrym przykładem jest wybudowana autostrada A1, gdzie już na etapie projektowania postawiono na najwyższe normy bezpieczeństwa.

– Pomimo standardów bezpieczeństwa doszło tam do pięciu wypadków, w których zginęło pięć osób – mówi rzecznik gdańskiego oddziału GDDKiA.

– To nie droga była winna, nie zawiniła też pogoda... tylko kierowcy. Dlatego musimy się odwoływać do nich.
We wtorek happening zawita do Reblina, w środę do Objezierza.

Alek Radomski
aleksander.radomski@mediaregionalne.pl

Fot. Łukasz Capar

Drogowe Zegary Śmierci na krajowej szóstce
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Drogowe Zegary Śmierci na krajowej szóstce

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości