Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Drożej i gorzej

Data publikacji: Autor: (c)

 Od 1 października urzędy w Polsce przeszły na pracę w systemie "Pojazd”. Zdrożały też dowody rejestracyjne.

Od 1 października wszystkie urzędy w Polsce przeszły na pracę w systemie "Pojazd”, służącym do obsługi procesu rejestracji pojazdów oraz centralnej personalizacji dowodów rejestracyjnych. Również od 1 października zdrożały dowody rejestracyjne. Kierowcy mogą spodziewać się też większych kolejek.

 
 

Wszystko za sprawą nowego systemu rejestrowania pojazdów związanego z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Do tej pory dowód rejestracyjny wypełniali urzędnicy w urzędach komunikacji. Teraz wydadzą nam tylko czasowe dopuszczenie do ruchu. Dowody będzie produkować i wypełniać tylko Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW). Sami urzędnicy mówią, że obecnie panuje chaos i nikt nic nie wie, bo na czas nie przygotowano przepisów wykonawczych.

Za scentralizowanie produkcji trzeba będzie zapłacić. Nowy dowód jest oklejany tańszą folią bez hologramów, a mimo to będzie kosztować 48 zł (do tej pory 33 zł).

 

Już teraz w związku ze wzmożonym importem używanych samochodów z zagranicy w wielu wydziałach komunikacji trzeba odstać około 3-4 godzin.

 

System „Pojazd” jest elementem procesu budowy systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów. W 2002 r przyjęto założenia do systemu., rozstrzygając jednocześnie, że nowy dowód rejestracyjny powinien być dokumentem centralnie personalizowanym. Ministerstwo Infrastruktury kierując się potrzebą zorganizowania jednolitego sposobu rejestracji pojazdów w kraju oraz zapewnienia bezpieczeństwa zbierania i przygotowania danych na potrzeby CEPiK postanowiło, wzorem systemu „Kierowca” (system do wydawania praw jazdy wprowadzony w 2001 r.) wprowadzić centralny system rejestracji pojazdów w starostwach.


Wdrożenie systemu „Pojazd” we wszystkich organach rejestrujących podzielono na dwa zasadnicze etapy:
Pierwszy etap (realizowany do 1 października br.) jest to wdrożenie systemu we wszystkich urzędach (398 lokalizacji) z wykorzystaniem dotychczasowego wzoru dowodu rejestracyjnego, natomiast etap 2 – wprowadzenie z dniem 1 października 2004 r., nowego wzoru dowodu rejestracyjnego.
Planuje się, że do 1 października br. wszystkie urzędy będą wyposażone i gotowe do pracy w nowym systemie.
Na 398 istniejących starostw, system „Pojazd” został wdrożony w 371 starostwach, zainstalowano 2581 stanowisk do bezpośredniej obsługi obywateli (z 2800), przeniesienie danych wykonało 345 urzędów i wprowadzono do nowego systemu 13 478 973 pojazdów.

Całkowite przeniesienie wszystkich danych ze starych do nowych baz w starostwach zakończy się do 30 listopada br. Jednak dotychczasowe tempo prac wskazuje, że termin ten może zostać znacznie skrócony.

 
 
 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości