Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Drożej za prawo jazdy. WORD testuje nowe oprogramowanie

Data publikacji: Autor: gazeta.pomorska

Drożej za prawo jazdy. WORD testuje nowe oprogramowanie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego testują pilotażowe oprogramowanie komputerowe. Kosztowne wdrożenie systemu odbije się na cenach egzaminów na prawo jazdy.

Oprogramowanie jest dziełem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, ale jest też konkurencyjne przygotowane przez Instytut Transportu Samochodowego

- Wszystko jest jeszcze pisane przysłowiowym patykiem na wodzie, bo to tylko programy pilotażowe  - wyjaśnia Tadeusz Błażejewski, zastępca dyrektora WORD w Bydgoszczy. - Na razie trwają na jego temat dyskusje, nawet kłótnie. Zakup oprogramowania będzie możliwy dopiero po  wydaniu przez ministra transportu rozporządzeń wykonawczych do ustawy o egzaminowaniu kierowców i wydawaniu zaświadczeń.  Oprogramowanie musi być bowiem jednolite w całym kraju.

Wszystko dla teorii
Od 11 lutego przyszłego roku oprogramowanie będzie  obsługiwać w WORD-ach system egzaminów teoretycznych.
Trudniejszych niż obecnie, bo przypominających gry komputerowe. Według założeń resortu transportu, baza pytań egzaminacyjnych nie będzie znana kursantom (teraz jest), a same pytania przedstawione zostaną w formie ruchomych obrazów - konkretnych sytuacji drogowych, które trzeba będzie rozwiązać w 10 sekund. To bardzo trudne, co reporter ,,Pomorskiej” udowodnił poddając się niedawno (bez sukcesu) zaimprowizowanemu egzaminowi w szkole jazdy.
 - Nie wiemy  jeszcze, czy w tym lub innym oprogramowaniu zawierać się będzie Karta Kierowcy - kontynuuje Błażejewski. - Tę  - według założeń ministerstwa - otrzyma każdy kandydat na kierowcę i z nią przejdzie cały proces szkolenia i formalności administracyjnych. Problem w tym, że nie wiadomo jeszcze, czy Karta Kierowcy będzie w formie elektronicznej czy papierowej, a może w obu.

Będzie podwyżka
Nieoficjalnie mówi się, że wdrożenie oprogramowania i jego utrzymanie w ciągu pierwszych czterech lat ma kosztować w sumie ok. 40 mln zł.  Koszty spadną na ośrodki egzaminowania, więc te będą chciały wpłynąć na Ministerstwo Transportu, by ceny egzaminów wzrosły. W przypadku najpopularniejszej kategorii prawa jazdy ,,B” (auto osobowe) mówi się o podwyżce 7-12 - złotowej.
Pełny egzamin na tę kategorię (teoretyczny i praktyczny) kosztuje obecnie 134 zł.  Zatem nowa cena podskoczyłaby maksymalnie do 146 zł.

Dodajmy do tego koszty każdego kolejnego egzaminu praktycznego (112 zł). Za pierwszym razem w WORD- ach naszego regionu zdaje nie więcej niż 31,4 proc. podchodzących  (to najświeższe dane z WORD Włocławek; Toruń i Bydgoszcz mają jeszcze niższą statystykę). Ta kwota też zapewne będzie wyższa.

Marek Weckwerth 

Drożej za prawo jazdy. WORD testuje nowe oprogramowanie
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Drożej za prawo jazdy. WORD testuje nowe oprogramowanie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości