Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Droższy wyjazd za granicę

Data publikacji: Autor: łm

fot. Arek Goła Wzrost cen paliw oznacza, że planując tegoroczne wojaże po Europie, musimy liczyć się z dużo większymi wydatkami podczas tankowania.


fot. Arek Go³a Tuż z Odrą możemy przeżyć pierwszy szok. W Niemczech benzyna PB 95 jest droższa średnio o 40 proc niż w Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów zapłacimy o 1/3 drożej za olej napędowy.

 

Z powodu droższej ropy naftowej na świecie, a także wyższych niż w Polsce podatków doliczanych do ceny paliwa, wyjazd autem zagranicę może być dużo droższy niż w ubiegłym roku. Benzyna bezołowiowa jest w większości państw Europy Zachodniej i Środkowej droższa o 10-40 proc. niż w Polsce. Koszt paliwa do aut z silnikami Diesla jest wyższy o 10-30 proc.

 

Kto pojedzie w wakacje na Bałkany, ten zapłaci za paliwo taniej niż w naszym kraju. Wyjątek stanowi popularna wśród Polaków Chorwacja – w ojczyźnie Marco Polo ceny paliw porównaniu z polskimi są wyższe o 15 proc.

 

Dla właścicieli pojazdów wyposażonych w instalację gazową mamy dobre wiadomości. W większości krajów europejskich można znaleźć stacje LPG, chociaż nie tak często jak w Polsce. Najwięcej autogazu w Europie Zachodniej sprzedaje się we Włoszech, Holandii, Francji i Belgii. W tych krajach na stacjach ujrzymy napis LPG, który informuje o sprzedaży tego paliwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości