Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Dwa kilometry za 100 milionów

Data publikacji: Autor: Sylwia Turzańska

 Za trzy lata kierowcy w Bytomiu nie będą tracić czasu stojąc w korkach. Kosztem 100 mln zł powstaje obwodnica.

Kierowcy w końcu odetchną z ulgą i nie będą tracić czasu na stanie w korkach. Stanie się to jednak prawdopodobnie dopiero za trzy lata, kiedy powstanie dwukilometrowy fragment obwodnicy, który ma wyprowadzić ruch samochodowy i tranzytowy z centrum Bytomia.

 

Z ulgą odetchną także bytomianie, którzy nie tylko nie będą musieli wdychać samochodowych spalin, ale także przestaną drżeć o losy sypiących się i często zabytkowych kamienic.

 

Ponad 96 milionów złotych ma kosztować budowa odcinka Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej. Około 72 miliony zł miasto otrzyma ze środków Unii Europejskiej. Wniosek, złożony w czerwcu, zyskał uznanie urzędników, którzy postanowili sfinansować inwestycję w 75 procentach. Budowa obwodnicy rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa do 2008 r. Projekt został zatwierdzony przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Integralnego. Jak dotąd to największy projekt przyjęty w ramach ZPORR w woj. śląskim.

 

- Zostanie zbudowany dwukilometrowy odcinek drogi, który połączy ulicę Strzelców Bytomskich z ulicą Celną. Inwestycja obejmuje budowę stumetrowego tunelu i dwóch wiaduktów - mówi Janusz Wiatr, kierownik Referatu Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. - Budowa tego odcinka to kontynuacja użytkowanej już obwodnicy.

Obejmuje ona drogę pomiędzy DK 11, czyli ulicę Strzelców Bytomskich a DW nr 911, która łączy się bezpośrednio z ul. Chorzowską.

 

Brakująca suma, czyli około 24 milionów złotych, ma pochodzić z gminnej kasy. Wydatek ma się jednak zwrócić. Wzdłuż obwodnicy zostaną udostępnione nowe tereny pod inwestycje.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości