Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Dział: Nauka, Badania - Na rzecz niepełnosprawnych

Data publikacji: Autor: (mk)

Patronat działu: Instytut Transportu Samochodowego Patronat: Instytut Transportu Samochodowego. W blisko rok od rozpoczęcia praktycznej działalności Auto Mobility Centrum czas na pierwsze podsumowania przedsięwzięć, których celem jest wsparcie osób z dysfunkcjami.

Dział: Nauka, Badania
Patronat: Instytut Transportu Samochodowego

W dobie dynamicznie rozwijającej się gospodarki komunikacja, informacja oraz mobilność należą do podstawowych oczekiwanych i umiejętności. Rynek pracy stawia coraz większe wymagania, a ilość i rodzaj atutów koniecznych do tego, aby znaleźć interesującą, zgodną z kompetencjami i dobrze płatną pracę, stale rośnie. Posiadanie prawa jazdy i zdolność obsługi komputera to przysłowiowe minimum, jakie musi posiadać osoba chcąca realizować swoje społeczne i zawodowe ambicje. Z tego też powodu osoby niepełnosprawne mają znacznie mniejsze szanse do konkurowania na otwartym rynku pracy. Często dzieje się tak również w przypadku kiedy wykształcenie, kompetencje i inne predyspozycje takich osób bywają większe, niż osób w pełni sprawnych.

Platforma usług
Sytuacja ta stanowiła przyczynek do powstania organizacji pod nazwą Auto Mobility Centrum w składzie: Stowarzyszenie SPiNKa, Instytut Transportu Samochodowego i Automobilklub Polski. Celem grupy AMC jest zbudowanie profesjonalnej i komplementarnej platformy usług motoryzacyjnych dla sektora klientów z różnymi dysfunkcjami. Co ważne, inicjatywę przywitano z ogromną nadzieją na skuteczne powstrzymanie procesu ograniczania roli i udziału osób niepełnosprawnych w rozwoju kraju i zdolności do zaspokajania swoich osobistych dążeń i ambicji.


Teraz, blisko rok od rozpoczęcia praktycznej działalności AMC można podsumować pierwsze rezultaty aktywności, spójne ze statutową działalnością stowarzyszenia, tj. nauką jazdy osób niepełnosprawnych; organizacją zakupu samochodów dla klientów tej grupy; adaptacją specjalistyczną pojazdów nowych i używanych; poradnictwo i konsultacje specjalistyczne (w aspekcie motoryzacji i prawa); współpraca z podmiotami krajowymi i zagranicznymi oraz pomoc finansowa dla naszych klientów. Słowem pełne spektrum usług niezbędnych osobom z dysfunkcjami, przekonuje Krzysztof Marciniak, prezes zarządu Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnych Kierowcom – SPiNKa, lider grupy AMC.

Konkretne osiągnięcia
Do tej pory pomogliśmy dofinansować koszty adaptacji pojazdów dla 111 osób na łączną kwotę około 250 tys. zł. Wyszkoliliśmy na kursach nauki jazdy 49 osób, w tym 16 osób głuchoniemych, finansując te kursy w kwocie blisko 90 tys. zł. Dzięki naszej działalności po polskich drogach jeździ blisko 120 samochodów profesjonalnie oprzyrządowanych i bezpiecznych dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Posiadamy też stały zestaw sześciu samochodów demonstracyjnych. Współpracujemy z ponad 40 podmiotami w kraju i zagranicą. Dzięki takim zabiegom jesteśmy znani i rozpoznawalni w środowisku nie tylko osób niepełnosprawnych, konkluduje prezes SPiNKi. Języczkiem u wagi jest fakt, iż działalność AMC wspiera finansowo firma PZU, pokrywając 50% kosztów adaptacji specjalistycznej pojazdów dla osób niepełnosprawnych.


Istotne z punku widzenia poszerzania usług dla osób z dysfunkcjami jest również poszukiwanie nowych partnerów. Obecnie grupa AMC zabiega o podjęcie krajowej produkcji urządzeń i systemów adaptacji pojazdów dla osób niepełnosprawnych. Tego dotyczy m.in. inicjatywa zaproszenia Centrum Usług Wspólnych do konsorcjum przemysłowo-naukowego AMC, której celem jest zakup około 20 samochodów i ich różnorodne oprzyrządowanie. Po testach auta te będą stanowić podstawę do wyboru podstawowych i najbardziej funkcjonalnych standardów takich pojazdów oferowanych na polskim rynku.


Z kolei w celach edukacyjnych przygotowywane jest, wraz z Instytutem Transportu Samochodowego, pierwsze w Polsce wydawnictwo - Poradnik Niepełnosprawnego Kierowcy i Pasażera. Kompendium będzie pracą zbiorową najwybitniejszych w Polsce ekspertów od zagadnień motoryzacji osób niepełnosprawnych, mówi dr inż. Andrzej Wojciechowski - dyrektor ITS.

Najbliższe plany
Dalsze działania AMC ukierunkowane będą na budowę konsorcjum naukowo-przemysłowego AMC i pozyskanie środków finansowych na zakup kilkudziesięciu modelowych samochodów. W planach jest także stworzenie, z jedną z większych firm komunikacji autobusowej, pierwszego systemu podróżowania osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich typu door to door oraz zorganizowanie (w grudniu br. wraz ze Stowarzyszeniem Integracja) dorocznej Gali Integracji w Sali Kongresowej, poświęconej motoryzacji osób niepełnosprawnych.


Mając świadomość potrzeb społecznych, grupa AMC jest także w trakcie przygotowania Programu „4 kółka + 2”. Jest to projekt kierowany do wszystkich studentów niepełnosprawnych, aby absolwent w chwili ukończenia studiów i „wejścia” na otwarty rynek pracy był już kierowcą.


Instytut Transportu Samochodowego jest członkiem założycielem Auto Mobility Centrum - organizacji powołanej do kompleksowej obsługi sektora kierowców z różnymi dysfunkcjami oraz niepełnosprawnych pasażerów korzystających z transportu samochodowego. Zakres naszych usług jest bardzo szeroki i dotyczy wszystkich problemów na jakie napotykają ludzie, chcący mimo dysfunkcji, podjąć trud stawania się samodzielnie mobilnymi. Jesteśmy dla tych wszystkich, którzy pomimo przeciwieństw losu zdecydowali się na skuteczne realizowanie swoich życiowych planów i marzeń.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości