Dział: Nauka - Cel: nauka i edukacja

Redakcja
Patronat działu: ITS
Patronat działu: ITS
Patronat: ITS. Już kilkadziesiąt tysięcy osób przeżyło dobrowolną symulację dachowania w bezpiecznych warunkach. Tyle samo przekonało się na własnej skórze o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas próby zderzenia z przeszkodą nieruchomą. Ochotnicy mogą również sprawdzić ile będzie ważyć ich ciało podczas wypadku przy prędkości 20, 40 i 50 km/h, lub spojrzeć na świat oczami osoby, która spożywała alkohol.
Patronat działu: ITS
Patronat działu: ITS

Dział: Nauka
Patronat: ITS

Postęp i innowacyjność to najważniejsze wskaźniki w świecie nauki. W przypadku Instytutu Transportu Samochodowego w grę wchodzi także edukacja i działania pro-społeczne.

Już kilkadziesiąt tysięcy osób przeżyło dobrowolną symulację dachowania w bezpiecznych warunkach. Tyle samo przekonało się na własnej skórze o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa podczas próby zderzenia z przeszkodą nieruchomą. Ochotnicy mogą również sprawdzić ile będzie ważyć ich ciało podczas wypadku przy prędkości 20, 40 i 50 km/h, lub spojrzeć na świat oczami osoby, która spożywała alkohol. Sceptycznie nastawieni do kodeksu drogowego kierowcy powinni także zobaczyć, czym grozi jazda z niezabezpieczonymi bagażami. O tych jakże prozaicznych, ale niezmiernie istotnych z punktu bezpieczeństwa ruchu drogowego zagadnieniach przypomina od lat Instytut Transportu Samochodowego. Biorąc czynny udział w kilkudziesięciu imprezach plenerowych rocznie, podnosi stopień świadomości społecznej i kształci właściwe zachowania w ruchu drogowym.

Edukacja
ITS edukuję nie tylko poprzez zabawę. Realizowane m.in. przez ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego projekty krajowe i międzynarodowe są z powodzeniem wdrażane - europejski projekt SafeWay2School, powiadamiający rodziców wiadomością sms, jeśli dziecko nie wsiądzie do autobusu czy system świetlny ostrzegający kierowców o obecności dzieci na przystanku lub w jego pobliżu, to jedno z wielu rozwiązań proponowanych dla skutecznej ochrony życia uczestników ruchu drogowego.

Dostrzegając problemy bezpieczeństwa na drogach także przez pryzmat demografii, specjaliści z ITS proponują innowacyjny

dr inz. Andrzej Wojciechowski
dr inz. Andrzej Wojciechowski

pakiet edukacyjny „Kierowca 50+”, przeznaczony dla ośrodków szkolenia kierowców i innych jednostek szkolących kierowców, w których będzie realizowane szkolenie kierowców kat. B w wieku 50 i więcej lat. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie tej grupie wiekowej jak najdłuższej mobilności, bez stwarzania zagrożeń w ruchu drogowym. Zwiększoną mobilność, tyle że dedykowaną osobom niepełnosprawnym, realizuje utylitarne przedsięwzięcie o nazwie Automobility Centrum. Zamysłem projektu, dedykowanego osobom z dysfunkcjami ruchu, jest zwiększenie ich mobilności poprzez wdrożenie nowych rozwiązań systemowo-technologicznych, przeciwdziałając tym samym wykluczeniu społecznemu.

ITS świeci przykładem
Jak wynika z naszych badań, blisko 80% aut poruszających się po naszych drogach ma niewłaściwie ustawione światła przednie. W ślad za tym rośnie ryzyko kolizji drogowej. By temu zaradzić ITS stworzył nowatorski analizator świateł, czyli komputerowe urządzenie diagnostyczne, które może być stosowane w warsztatach i stacjach kontroli pojazdów do kontroli eksploatacyjnej i pomiarów reflektorów. Analizator umożliwia pomiar właściwości fotometrycznych i ustawienie wszystkich rodzajów reflektorów samochodowych tj. świateł mijania, drogowych, przeciwmgłowych, a nawet świateł do jazdy dziennej.
Kontrola oświetlenia to tylko jeden z elementów stanu technicznego pojazdów, które w warunkach polskiego parku samochodowego pozostawiają wiele do życzenia. Uwzględniając fakt, iż średni wiek samochodu w Polsce to grubo ponad 10 lat, zasadne wydają się inwestycje w profesjonalną aparaturę diagnostyczną i wykwalifikowaną kadrę. Ta idea przyświecała budowie najnowocześniejszej stacji kontroli pojazdów. Niebawem oddana do użytku będzie pierwszym tego typu obiektem, dodatkowo wyposażonym w ciemnie do badania reflektorów wszystkich kategorii pojazdów.

Inteligentnie i mobilnie
ITS rozwija także szereg projektów i badań z zakresu ochrony środowiska, ekonomiki transportu czy inteligentnych systemów transportowych - automatyczne zarządzanie ruchem, badania kierowców pod kątem ich zdolności psychofizycznych z użyciem wysokiej klasy symulatorów (samochodu osobowego i ciężarowego) są unikatowe w skali kraju.
Warto wspomnieć, że w lutym br. Instytut rozpoczął prace związane z realizacją projektu badawczego InGrafTi, którego intencją będzie opracowanie innowacyjnych grafenowo-tytanowych zaworów silnikowych o podwyższonych właściwościach użytkowych. Ten kolejny projekt z dziedziny materiałoznawstwa pozwoli na poznanie szerokiego spektrum właściwości nowego materiału konstrukcyjnego (stop tytanu i grafenu), i przyczyni się do dydaktycznego rozwoju Instytutu.

dr inż. Andrzej Wojciechowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty