Dział: Nowe technologie - Cewki zapłonowe dobre i złe

(opr)
Patronat: Delphi. Cewki zapłonowe firmy Delphi charakteryzują precyzyjne ustawienia kąta wyprzedzenia zapłonu, co zapewnia bardziej ekonomiczne zużycie paliwa oraz sprawniejszy rozruch.
Patronat działu: Delphi
Patronat działu: Delphi

Dział: Nowe technologie
Patronat: Delphi

Mechanicy i dystrybutorzy części muszą zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie elementy układów zapłonowych są takie same. Jak je odróżnić? Poniżej przedstawiamy kilka różnic pomiędzy technologią oryginalnych cewek zapłonowych Delphi, a innymi tego typu rozwiązaniami.

Ważne różnice
Cewki zapłonowe firmy Delphi wykorzystują rezystory przeciwzakłóceniowe, zmniejszające poziom szumu elektromagnetycznego. Niższej jakości konkurencyjne konstrukcje nie mają takiego rezystora. Brak kompatybilności elektromagnetycznej prowadzi do zakłóceń sygnału oraz problemów związanych z czułością i odpornością, które wywierają wpływ na działanie cewki w ogóle oraz podzespołów elektrycznych podatnych na zakłócenia.

Różnice w jakości wyrobów od różnych producentów stają się jeszcze bardziej widoczne po przyjrzeniu się przekrojom tych części. Połączenia przewodów niżej jakości znacząco różnią się od połączeń w produkcie renomowanej firmy. Cewkę i połączenia porównywanych tańszych wyrobów  wykonano za pomocą przewodów, co naraża je na przerwanie, jak również ogranicza trwałość i wytrzymałość połączenia. Przerwanie jednego z przewodów prowadzi do awarii cewki, która skutkuje kolejną naprawą i wymianą. Osłabione lub przerywane połączenie wywiera negatywny wpływ na niezawodność cewki i może prowadzić do przerw zapłonu, cofnięcia płomienia, trudności przy rozruchu silnika, zwiększonej emisji spalin i nadmiernego zużycia paliwa.

Skąd się biorą pęknięcia
Porównując przekrój cewki zapłonowej  Delphi  z produktem niżej jakości, można zauważyć różnicę w uzwojeniu cewki

Fot: Delphi
Fot: Delphi

pierwotnej, która jest pierwszym dowodem różnicy w jakości. Niskiej jakości uzwojenie konkurencji jest trójwarstwowe. Pęcherzyki w tworzywie epoksydowym (kruchej, termoutwardzalnej mieszance polimerów, która utrzymuje cewkę w całości) wskazują, że cewka jest niedostatecznie wypełniona i zabezpieczona. Jeżeli tworzywo epoksydowe zostanie wystawione na działanie wysokiej temperatury układu zapłonowego, pęcherzyki powietrza występujące w tworzywie najprawdopodobniej spowodują powstanie pęknięć.

W przypadku pęknięć tworzywa, wystąpi znaczne obniżenie wytrzymałości cewki, która stanie się mniej trwała i mniej wydajna. Uzwojenie wysokiej jakości, takie jak w cewce Delphi, zapewnia ścieżkę dla prądu stałego, docierającego do cewki pierwotnej. Indukuje on pole magnetyczne w cewce wtórnej, po to by wytworzyć impuls wysokiego napięcia, potrzebny do wygenerowania iskier elektrycznych w świecach zapłonowych, które doprowadzają do zapłonu mieszanki paliwa z powietrzem. Niskiej jakości uzwojenie produktu konkurencji wywiera negatywny wpływ na przenoszenie strumienia elektromagnetycznego, co z kolei negatywnie wpływa na moment dostarczania napięcia z rdzenia pierwotnego do wtórnego.

Ogólna niewiadoma
Można stwierdzić, że producent produktu konkurencyjnego zdecydował się zastosować dodatkową warstwę uzwojenia, aby skompensować bałagan w ułożeniu warstw i niskiej jakości wypełnienie tworzywem epoksydowym. Uważa się, że pomaga to zoptymalizować wytwarzanie impulsów wysokiego napięcia w rdzeniu pierwotnym. Pomimo w miarę poprawnej początkowej pracy – generowanie iskier na świecach i rozruch silnika – to jednak z uwagi na brak odpowiedniej jakości uzwojenia i wypełnienia tworzywem epoksydowego, nie można przewidzieć, jak długo element będzie działał zanim ulegnie całkowitej awarii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty