Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Dział: Przewody hamulcowe - Cichy zabójca

Data publikacji: Autor: (tg)

Patronat działu: Przedsiębiorstwo "WP" Patronat: Przedsiębiorstwo WP. W niezbyt ambitnych filmach sensacyjnych celowo uszkodzony przewód hamulcowy omal nie doprowadza do tragedii. Bohater ratuje się tylko dzięki cyrkowym umiejętnościom. W życiu przewody hamulcowe pękają same, ale ze skutkiem gorszym niż w filmie.
Patronat działu: Przedsiębiorstwo ‘WP‘ Dział: Przewody hamulcowe
Patronat: Przedsiębiorstwo WP

Od stanu technicznego i jakości przewodów hamulcowych zależy bezpieczeństwo podczas jazdy. Przewody hamulcowe zawsze wymieniane są w warsztacie jako tzw. części własne, a więc nie dostarczone przez klienta. Jazda z niesprawnym przewodem hamulcowym to ogromne ryzyko.

Wielu kierowców woli samodzielnie dobierać części do swojego samochodu, także przewody hamulcowe sztywne. Jednak z oceną ich jakości przeciętny użytkownik samochodu może mieć kłopoty. Jakie więc stosować kryteria przy wyborze przewodów hamulcowych sztywnych? Takie same, jak w przypadku większości części zamiennych - kupować od dobrego producenta. Ta sama uwaga dotyczy właścicieli warsztatów, tym bardziej, że to oni przed klientem ponoszą odpowiedzialność za wybór części.

Eksperci „WP” radzą
Trudno gołym okiem poznać, czy tzw. sztywny przewód hamulcowy jest dobrej, czy złej jakości. Dobry przewód jest wykonany z rurki miedzianej, miedziano/niklowej lub stalowej. Jego średnica zewnętrzna, grubość ścianki, kształt spęczki oraz skład chemiczny materiału z jakiego jest wykonany są znormalizowane. Np. średnica zewnętrzna przewodu miedzianego powinna wynosić 4,75 mm, a ścianka przewodu nie może być mniejsza niż 0,90 mm. To można zmierzyć suwmiarką i przyjrzeć się złączce, ale co z całą resztą. Kupując przewód radzę sprawdzić, czy producent ma certyfikaty, czy oznacza przewody (np. nadruk komputerowy na całej długości, gdzie mieści się nazwę firmy, numer certyfikatu jakości, numer partii producenta). To gwarancja, że firma nie sprzeda bubla, bo w razie reklamacji może mieć kłopoty. Fot: WP
Przestrzegamy przed kupowaniem przewodów niewiadomego pochodzenia. Są parę złotych tańsze, ale klienci w zamian dostają rurkę, której struktura wewnętrzna nie jest przystosowana do ciśnień występujących w układzie hamulcowym. Ciśnienie w przewodach hamulcowych wynosi: podczas jazdy turystycznej 110-130 atm., podczas jazdy bardzo szybkiej, ekstremalnej przekracza 180 atm.

Przewody hamulcowe wyeksploatowane to zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Każdy przewód musi charakteryzować się brakiem zmian przekroju w całym zakresie ciśnień układu hamulcowego. W innym wypadku praca sił ciśnienia będzie spożytkowana na rozszerzenie przewodu, zamiast na ściśnięcie zacisku hamulcowego (lub rozprężenie cylinderka hamulcowego), co jest niedopuszczalne.


Wymieniać, nie naprawiać
Niektórzy kierowcy i mechanicy uważają, że przewody sztywne można naprawiać. To złe rozwiązanie. Naprawa przewodu zamontowanego w samochodzie jest niemożliwa. Wadliwe miejsce należy wyciąć, a w pozostałą lukę i tak trzeba wstawić nowy krótki przewód. Również nikt nie może zagwarantować, że już raz pęknięty, czyli osłabiony w danym miejscu przewód, nie ulegnie dalszemu uszkodzeniu. Bezpieczniej i też taniej jest kupić i wymienić od razu nowy przewód, bez niepotrzebnych kombinacji.


JOANNA LANCZYK, kierownik w Przedsiębiorstwie „WP”:
„W przypadku części i elementów wchodzących w skład układu hamulcowego, a więc newralgicznego dla bezpieczeństwa pojazdu znajdującego się w ruchu drogowym, wybór dostawcy czy producenta części nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego z wymianą przewodów hamulcowych nie należy zwlekać – ich nie da się naprawić później. Przewody zużyte, uszkodzone powinny być natychmiast wymieniane na nowe, najlepiej od renomowanego producenta, stosującego do ich produkcji najnowocześniejsze technologie i dysponującego szczelną kontrolą jakości.”

Przedsiębiorstwo "WP"
ul. Ołówkowa 9, 05-800 Pruszków
tel: 22 758 68 92
www.pwpnet.pl


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Niczego nie ma !!! (gość)

    Firma nie prowadzi sprzedaży łączników, zaślepek mimo że ma je w ofercie bo się panu kierownikowi nie chce za 5 zł podnieść sr.ki lub Klientów za tyle nie obsługujemy. Po dobra radę że śrubę Pan wkręci szkoda się tam fatygować . Sprzedaż odbywa się w miejscu które wygląda jak recepcja hotelowa a nie inter cars lub sklep z częściami samochodowymi lub jakiś sklep typu metalowiec gdzie na pewno kupisz to co trzeba a przewody i przyrząd masz na allegro. Jest to za poważna firma lub zmieniła branże.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości