Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci wyjdą na drogi

pim
Według przepisów siedmiolatek jest już wystarczająco dorosły, żeby samotnie chodzić po ulicach. Praktyka nie zawsze to potwierdza.
Dzieci wyjdą na drogi

Dzieciom często brak doświadczenia, które dorosłym karze, często podświadomie, z respektem podchodzić do ruchliwych ulic. Według wielu specjalistów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, dzieci nie zdają sobie sprawy z grożącego im niebezpieczeństwa, trudno im zrozumieć, że samochód nie jest w stanie zatrzymać się natychmiast, w miejscu, że kierowca może ich nie widzieć między samochodami, a po zmroku w światłach reflektora zobaczy je dopiero kilkadziesiąt metrów przed maską, często na granicy skutecznego hamowania albo już poza nią.
Wiele zależy więc od rodziców, od tego, jak przygotowują swoje dziecko do samodzielności na drodze. Jeżeli idąc z dzieckiem nie zwracamy uwagi na to, czy zatrzymuje się ono przed jezdnią i rozgląda czy droga wolna, to nie możemy oczekiwać, że zrobi to, kiedy będzie szło samo, bez nadzoru dorosłych. Kiedy podchodzimy do skrzyżowania niech dziecko rozgląda się i mówi czy można przejść, a nie rodzice. W takiej sytuacji można je poprawić, powstrzymać przed wejściem na jezdnię w niewłaściwym momencie i w niedozwolonym miejscu. Kiedy jest samo, zrobi, co samo uzna za dobre.
Wkrótce w czasie gdy dzieci wyjdą do szkoły na dworze będzie jeszcze szaro lub ciemno. Wtedy dziecko widać w światłach lamp później. Według przepisów dzieci poniżej 15 lat kiedy poruszają się poza terenem zabudowanym, powinny mieć elementy odblaskowe. W praktyce, nie słyszałem jeszcze o tym, by kogokolwiek za brak odblasków ukarano. Prawdę mówiąc odblaski lepiej nosić także w terenie zabudowanym, gdzie nie zawsze latarnie świecą tak, jak powinny.
W ostatnich latach mamy w szkołach wychowanie komunikacyjne. To już pewien krok, ale nie zawsze stuprocentowo skuteczny. Możliwe, że w najbliższym czasie pojawi się jeszcze jeden program przeznaczony dla dzieci. "Bezpieczeństwo dla wszystkich", które Renault przeprowadza w kilku krajach Europy, może zostać uznane za oficjalne narzędzie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Programy dają potrzebną wiedzę, ale nie zastąpią wykształcenie w dziecku prawidłowych nawyków, a w tym już nikt rodziców nie wyręczy.
Materiał powstał we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Katowicach.
Prawo o ruchu drogowym
art. 43
1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.
Piotr Wcisło, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach
- Trzeba jak najwcześniej rozpocząć edukację komunikacyjną wśród dzieci, aby nie musiały się uczyć metodą prób i błędów. W trudnych sytuacjach drogowych nie wystarczy intuicja, ani dobra wola. Dzieci trzeba wyposażyć w wiedzę o zasadach ruchu drogowego, w umiejętność i nawyki bezpiecznego zachowania, a także rozwijać w nich wyobraźnię, myślenie przyczynowo - skutkowe i spostrzegawczość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty