Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Dziecko na rowerze. Co mówia przepisy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Wiśniewski Rower to coraz popularniejszy środek transportu. Korzystają z niego także najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego.

Rowerzysta – zgodnie z polskimi przepisami – jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Ma więc prawa, ale i obowiązki. Najczęstsze błędy kierowców to wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i skręcanie. Z kolei cykliści najczęściej powodowali wypadki, bo nie ustępowali pierwszeństwa, źle sygnalizowali skręt albo jechali za szybko. Policjanci radzą zarówno kierowcom, jak i rowerzystom, by przypomnieli sobie przepisy ruchu drogowego, szczególnie zasady i znaki regulujące pierwszeństwo przejazdu. Powinni też zwolnić.

Zobacz także: TOP 10. Najgłupsze zachowania kierowców

W ciepłych miesiącach dzieci chętnie poruszają się na hulajnodze, deskorolce czy właśnie rowerze. Jeśli nie zachowają należytej ostrożności, może się to jednak skończyć tragicznie.

Z dzieckiem na rowerze

 • Dzieci poniżej 10-tego roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej.
 • Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej.
 • Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Dodatkowa odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni upewnić się, czy ich dziecko zna zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Należy zachęcać najmłodszych, by w miarę możliwości wybierali dobrze widoczne przejścia, najlepiej z sygnalizacją świetlną. Warto zadbać również o to, by dziecko było widoczne na drodze dzięki jasnym ubraniom oraz odblaskowym elementom.

Zobacz także: Nie pamiętasz o tej zasadzie? Możesz zapłacić 500 zł

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • west (gość)

  Ronta europejskie licytacje upadłościowe, polecamy w dobie korona kryzysu :)>

 • Ff.1 (gość)

  I co? I to wszystko? A gdzie informacja, że dziecko do lat 10 może poruszać się rowerem po chodniku tylko z osobą dorosłą? A gdzie informacja o tym, że rowerzysta ma obowiązek zejścia z roweru przed przejściem dla pieszych i przeprowadzenia roweru?

 • zenek (gość)

  Niema żadnego przepisu nakazującego zejście z roweru przez przejście Dziecko do 10 roku życia ma status pieszego i korzysta z uprawnień pieszych.Zebry to są miejsca chronione prawnie gdzie keirowcy maja obowiązek zachować szczególna ostrożność oraz zwolnić aby zagwarantować bezpieczeństwo pieszym i rowerzystom. Podobne prawa ma też osoba jadąca hulajnogą czy innym urządzeniem UTO.Polska odstaje od innych krajów no z wielu rodzi przejść u nas funkcjonuje tylko jedno zwane na świecie zebrą. Nie ma żadnych powodów np braku miejsca aby obok zebry nie wymalować przejazdu rowerowego.Kodeks jest pełen niespójności i nikt nie chce tego poprawić bo z założenia kodeks ma służyć kierowcom

 • Monika (gość)

  Dziecku trzeba wpajać dobre zachowania, rower to zdrowie i frajda, ale także zagrożenia. Dorośli nie stosują się do zasad, ale ja zawsze dziecku powtarzam co wolno a czego nie. Odkad mój syn dostał rower na komunie, notabene wybraliśmy rower w tym sklepie https://www.zico-bike.pl/rowery ,i od asmego poczatku uczymy dziecko kultury jazdy

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości