Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Dziecko w samochodzie

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Ramatti Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci w wieku do lat 12 o wzroście niższym niż 150 cm w fotelikach. Wynika to z zasad bezpieczeństwa.

Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci w wieku do lat 12 o wzroście niższym niż 150 cm w fotelikach. Wynika to z zasad bezpieczeństwa.

 

Przewożenie dzieci w inny sposób grozi im w razie wypadku poważnymi urazami, a nawet śmiercią. Siły działające podczas kolizji są bowiem tak duże, że np. pasażer przewożący dziecko na kolanach nie jest w stanie go utrzymać. Samo zapięcie dziecka w pasy bezpieczeństwa fabrycznie zainstalowane w samochodzie również nie wystarcza. Nie mają one bowiem odpowiednio szerokiego zakresu regulacji umożliwiającej zajęcie bezpiecznej pozycji przez dziecko.

Dlatego dzieci należy przewozić w fotelikach. Muszą one posiadać homologację, która wydawana jest po przeprowadzeniu serii testów m.in. prób zderzeniowych pojazdów, w których zamontowano takie urządzenie. Fotelik powinien być dostosowany do masy ciała dziecka. Pod tym względem foteliki dzielą się na pięć kategorii różniących się wymiarami i budową.Fot. Ramatti

 

Kategorie 0 i 0+ obejmują foteliki dla dzieci o masie ciała do 13 kg. Ważne jest przy tym przewożenie pociechy tyłem do kierunku jazdy. Zmniejsza to ryzyko uszkodzeń głowy i szyi.

W fotelikach kategorii 1 można przewozić dzieci pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia o masie ciała od 9 do 18 kg.

Kategoria 2 obejmuje foteliki dla dzieci w wieku 4 –7 lat i masie ciała od 15 do 25 kg.

Kategoria 3 przeznaczona jest do przewozu dzieci powyżej 7 roku o masie ciała od 22 do 36 kg.

 

Wybierając fotelik należy zwrócić uwagę na możliwość regulacji pasów bezpieczeństwa i podstawy. Zapewnia to wygodę dziecku. Warto także sprawdzić certyfikaty, jakimi fotelik jest opatrzony. Poza wymaganym przepisami certyfikatem 44 ONZ niektóre foteliki mają również certyfikaty organizacji konsumenckich. Wydawane są one na podstawie bardziej szczegółowych testów np. zderzeń aut przy wyższych prędkościach oraz zderzeń bocznych. Oznacza to zwiększone bezpieczeństwo. Nie powinno się kupować fotelików niewiadomego pochodzenia, szczególnie używanych. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że pochodzą one z samochodu powypadkowego, a w takim wypadku ich stosowanie jest niewskazane ze względów bezpieczeństwa. Fotelik może mieć bowiem naruszoną konstrukcję lub klamrę pasów bezpieczeństwa, a uszkodzenia tego typu mogą być zupełnie niewidoczne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • pc (gość)

  tak to jest prawda. mają byc przeworzone w fotelikach na tylnych siedzeniach.

 • matys (gość)

  a co jeśli dziecko ma 10 lat 140 cm wzrostu i 37 kg wagi?

 • Jerzy (gość)

  Przepisy należy przytaczać precyzyjnie - w foteliku lub innym urządzeniu przystosowanym do tego celu.

 • inka(gość) (gość)

  przed zamieszczeniem informacji, należy dokładnie zapoznać się z przepisami. Żenada. Pan Matys może przewozić swoje dziecko mające pow. 135 cm wzrostu - na tylnym siedzeniu przypięte pasami ( nie z fotelika).

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości