Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Dzień bez samochodu. Kiedy i gdzie komunikacją miejską pojedziemy za darmo?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Joanna Zakrzewska Już w najbliższą sobotę, 22 września obchodzony jest Dzień bez samochodu. Sprawdzamy gdzie i na jakich zasadach będzie można jeździć tego dnia komunikacją miejską za darmo.

Dzień bez samochodu jest dniem kończącym Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Przypada zawsze 22 września. W tym roku będzie to sobota. Celem kampanii jest zachęcenie społeczeństwa do ekologicznych sposobów podróżowania. Jej zadaniem jest również przyczynienie się do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza. Hasłem tegorocznej kampanii jest "Multimodalność", a sloganem "Przesiadaj się i jedź".

W wielu miastach, kierowcy 22 września zwolnieni są z opłat za bilety w komunikacji miejskiej. W Warszawie przejazdy komunikacją miejską pojazdami wykonującymi przewozy na zlecenie ZTM są bezpłatne i nie są wymagane żadne dokumenty. Darmowa komunikacja dla wszystkich będzie także w Radomiu. Trzeba jednak zachować czujność. Przykładowo w Poznaniu czy Inowrocławiu warunkiem zwolnienia z opłat za bilety jest posiadanie i okazanie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, a w przypadku osoby, która nie jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym, także dokumentu potwierdzającego prawo tej osoby do posiadania samochodu oraz posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Akcja darmowych przejazdów nie jest wprowadzona we wszystkich miastach w Polsce, a przed wyjściem z domu najlepiej sprawdzić informacje o ewentualnych darmowych przejazdach na stronie internetowej komunikacji miejskiej.

W dniu 22 września 2018 roku darmo będzie można korzystać także z rowerów miejskich. Częstochowianie czy kaliszanie będą mieć do dyspozycji dwie darmowe godziny, a w Łodzi opłaty nie będą pobierane przez cały dzień.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Ja (gość)

    Nawet wiecznie darmowa komunikacja nie przekona mnie do porzucenia samochodu. Najpierw niech będzie skomunikowana sama ze sobą bo tak to jest totalnie bezsensownym rozwiązaniem. Tramwaj Zatrzymuje się na przystankach przed skrzyżowaniami, za to autobus za skrzyżowaniami, gdzie tu logika? Trzeba urzàdzać marsze i biegi na oddalone od siebie przystanki i najczęsciej widzimy że choć dotarliśmy do miejsca przesiadki to właśnie nasz kolejny środek transportu odjezdza bo nie dotrzemy do niego przez czerwone światła na skrzyżowaniu i musimy jak debile czekać kolejne minuty na następny. Gdzie tu logika się pytam po raz kolejny! Samochodem nawet w korku przemieszczam się zawsze powtarzam ZAWSZE szybciej niż tak wspaniałą komunikcją miejską, w której jak nie śmierdzi potem to klima jest tak rozkręcona że można doznać szoku termicznego, bo obsługa pokazdu nie wie w jaki sposób działa to urządzenie i jak debil rozkręca ją w opór sam siedząc oddzielony osłoną. Masakra

  • Mieszkaniec Gorzowa. (gość)

    Zgadzam się z poprzednikiem. Nawet rano klimatyzacja jest ustawiona na całą parę. Staram się nie zajmować miejsca przy oknie, bo tam najzimniej. Zawsze korzystam z usług MZK i stwierdzam, że jest coraz gorzej. Czasami czekam na przystanku pół godziny, bo dwa autobusy wypadają z kursu. Po co ten rozkład jazdy? Nawet nikt nie odpowiedział na moje reklamacje, które pisałem do MZK.

  • JP (gość)

    Dla mnie dzień bez samochody oznaczałby dzień bez pracy. Ja mógłbym to jeszcze zaakceptować, ale mój pracodawca ( zleceniodawca ) oraz podmioty współpracujące raczej nie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości