Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Dziura w drodze. Co zrobić po uszkodzeniu auta?

Data publikacji: Autor: (mm) Dzień Dobry TVN/x-news

Fot. Mariusz Kapała Każdej wiosny po roztopach na drogach pojawiają się dziury. Złe pokonywanie takich przeszkód może nas kosztować nawet utratę koła w aucie.

Im szybciej jedziemy tym mniej widzimy - podkreśla insp. Marek Konkolewski. Dodaje, że w dzień mamy przewagę i możemy odpowiednio zareagować, natomiast nocą podczas złych warunków pogodowych, nie zawsze uda się ominąć taką przeszkodę. 

Niektóre dziury na drogach mogą łatwo uszkodzić samochód. W takiej sytuacji każdy kierowca ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Wystarczy udokumentować zdarzenie oraz miejsce z dziurą i poinformować policję lub straż miejską. Protokół pokolizyjny jest niezbitym dowodem, że rzeczywiście w danym miejscu, na danej drodze nastąpiła sytuacja uszkodzenia pojazdu. Trzeba też ustalić, kto jet właścicielem drogi, bo to do niego wnosi się o odszkodowanie. W tym celu można zadzwonić na numer 19 111 - całodobową informację Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Redakcja poleca:

Znaki poziome. Co oznaczają i jak pomagają kierowcom?
Testujemy nowego SUV-a z Włoch
Autostrada czy droga krajowa? Sprawdzamy co wybrać

Rozerwana opona i uszkodzona felga to najczęstsze skutki wjechania w dziurę, ale zdarzają się także pęknięcia szyb czy sprężyn. Jeśli kierowca nie wie co dokładnie stało się z autem, warto udać się do warsztatu. Niektóre uszkodzenia mogą być niewidoczne gołym okiem i mogą pojawić się po przejechaniu kolejnych kilometrów. Wniosek o odszkodowanie można składać do trzech lat od momentu powstania szkód.

Jeżeli kierowca zignorował oznakowanie o złym stanie dróg, nie dostanie on odszkodowania. Trudno będzie także uzyskać rekompensatę szkód w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło bezpośrednio po ulewie czy wichurze, które spowodowały szkody i zarządca drogi nie miał wystarczająco czasu na zlikwidowanie uszkodzeń nawierzchni. Odszkodowanie powinno objąć zarówno szkody rzeczowe, czyli uszkodzenia mienia, jak i osobowe, czyli sytuacje, kiedy z powodu złej nawierzchni doszło do uszkodzenia ciała człowieka. Szkodę możemy także likwidować z ubezpieczenia autocasco, ale wtedy stracimy zniżki za bezszkodową jazdę, a poza tym odszkodowanie w tej polisy przysługuje w granicach umowy, co nie zawsze oznacza, że pokryje całą szkodę - wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • szkoda_słów (gość)

    Nie ma sprawy, przecież można ograniczyć prędkość np. do 20 km/h znakami bo w końcu kilka czy kilkanaście znaków kosztuje mniej niż naprawienie kilkudziesięciu metrów drogi nie wspominając o setkach kilometrów. Nie na tym to ma polegać bo jak ktoś dojeżdża do pracy to nie będzie chciał się tłuc przez 2-3 godziny omijając dziury na chybił-trafił skoro powinien dojechać spokojnie np. 20-30 minut nie rozpraszając uwagi na dziury w asfalcie czy kratery ukryte w kałużach. I nikt odpowiedzialny za drogi nie myśli o gorszych warunkach pogodowych kiedy nie widać tych dziur oraz przejechanie nawet powoli przez taki "ser" ale kilka tysięcy razy nie ma negatywnego wpływu na zawieszenie bo ma ale już za przedwczesne zużycie pojazdów nikt odszkodowań nie wypłaca. Myślę, że ten film to raczej drwina z kierowców niż poradnik.

  • pytanie (gość)

    czy ktoś mial juz taką sytuację mają oc z yanosik yu?

  • Lucek (gość)

    Nie, bo yu jest na rynku od niedawna

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości