Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Eco-driving. Dbaj o silnik, oszczędzaj klimatyzację

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Eco-driving. Dbaj o silnik, oszczędzaj klimatyzację Na większe zużycie paliwa ma wpływ stan techniczny silnika samochodu. 

- Auta nowszej generacji posiadają komputery, które sterują pracą silnika - tłumaczy Ryszard Larysz, kierownik serwisu Volkswagena i Audi w salonie Lellek w Opolu.

- W jego pamięci zapisują się bieżące usterki, które mogą powodować większe spalanie. Dlatego ważne jest, by przynajmniej raz w roku oddać samochód w ręce mechanika, który podłączy się do komputera i sprawdzi, czy z "sercem” samochodu wszystko w porządku.

Próbując zaoszczędzić, powinniśmy sprawdzić filtr powietrza. Zapchany wpływa na większe zużycie paliwa.  Kolejne oszczędności wiążą się z prawidłowym wyborem ogumienia. - Kupując opony, nie kierujmy się wyłącznie niską ceną - radzi nasz ekspert.

- Te droższe posiadają tzw. niski współczynnik toczenia, co oznacza, że koło kręci się z mniejszym oporem, a w efekcie silnik pobiera mniej paliwa. Pamiętajmy też o utrzymaniu prawidłowego ciśnienia w ogumieniu. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem zwiększa zużycie paliwa.

Sporo paliwa "pożera” klimatyzacja.  Aby zaoszczędzić, powinniśmy z niej korzystać tylko latem.  - Nie ma sensu włączać klimatyzatora np. wówczas, gdy na zewnątrz jest 15 stopni, a my chcemy przygrzać do 20 - twierdzi Ryszard Larysz. 

Zwracajmy uwagę na to, co przewozimy w samochodzie. Niepotrzebny balast, jakim są np. łańcuchy śniegowe w lecie lub inne zbędne kilogramy nie pomoże w oszczędzaniu.

Agata Kajzer / nto

Eco-driving. Dbaj o silnik, oszczędzaj klimatyzację
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Eco-driving. Dbaj o silnik, oszczędzaj klimatyzację

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości