Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy. Uważaj kiedy włączasz światła

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum 24 lutego 2016 roku zmieniły się niektóre przepisy dotyczące egzaminu na prawo jazdy. Okazuje się, że przez drobny szczegół w łatwy sposób możemy w szybki sposób zakończyć egzamin praktyczny z negatywnym wynikiem.

Fot. Archiwum Osoba egzaminowana powinna ustawić lusterka, następnie zapiąć pasy, uruchomić silnik i włączyć światła. Szczególnie uwagę należy zwrócić właśnie na moment włączania świateł. Dlaczego? Dotychczas przyszły kierowca włączał światła jeszcze zanim uruchomił silnik.

Okazuje się, że ten z pozoru mało istotny szczegół może zaważyć o wyniku końcowym całego egzaminu.

Przypomnijmy, że zgodnie ze zmianami obowiązuje także nowa fotografia do prawa jazdy. Po zmianach fotografia do prawa jazdy musi przedstawiać osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, a twarz musi zajmować 70-80% powierzchni. Oczywiście zdjęcie również musi być bez nakrycia głowy oraz okularów z ciemnymi szkłami. Zamiast lewego profilu na dokumencie będzie pozycja frontalna. Widoczne muszą być także źrenice. Osoba fotografowana musi mieć zamknięte usta, a włosy nie mogą zasłaniać twarzy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • tedi13 (gość)

  No to mój samochód Hyundai i10 jest nieprzepisowy, bo nie można w nim przekręcić kluczyka bez zapalenia się świateł krótkich. Taki układ sprzężony, najpierw zapalają się światła a później uruchamia silnik. Pozdrawiam wszystkich kierowców a w szczególności tych, którzy też tak mają.

 • ja (gość)

  To masz jeszcze gorzej bo Twój Hyundai nie spełnia warunków technicznych i nie może poruszaćsię po drogach skoro nie ma świateł mijania tylko krótkie..

 • Justyna (gość)

  Cenne informacje egzaminacyjne.

 • blablabla (gość)

  no to kiedy mam włączyć światła? bo z treści to nie wynika? i czemu właczać po zapaleniu silnika? co to ma za znaczenie? oczywiscie wylaczone swiatla odciazaja rozrusznik ale przepisowo co to ma za znaczenie?

 • gość (gość)

  Tak dla sprostowania światła "krótkie" to właśnie światła mijania ;)

 • anonim001 (gość)

  Znaczenie ma chyba tylko czysto praktyczne, bo odpalanie silnika z zapalonymi światłami powoduje przyspieszone zużycie żarówek (to własnie podczas odpalania silnika następują największe wahania napięcia, co nie jest zbyt zdrowe dla żarników żarówek). W przypadku słabszego akumulatora lub np. zimą samochód może nie zapalić na światłach z powodu zwiększonego zużycia prądu. Ale w sumie dobrze, że uczą nas takich prostych nawyków. Ja np. nigdy nie zapalam silnika na włączonych światłach, ponieważ w moim samochodzie wymiana jednej żarówki trwa około pół godziny i wiąże się z wyciągnięciem akumulatora i pokaleczeniem rąk ze względu na baaardzo trudny dostęp. Jest to problem spotykany często w nowszych samochodach.

 • Karolina (gość)

  Okej, praktycznie kolejność odpalenia świateł i silnika ma znaczenie, ale żeby miało to wpływać na wynik egzaminu? Dajcie spokój, czy to jest właśnie najistotniejsze w nabytych na kursie umiejętnościach? Czy naprawdę kursanci muszą wydawać setki złotych na kolejne egzaminy przez oblanie za takie bzdury? Mam nadzieję, że autor tekst trochę przegiął z określeniem mocy tego typu błędu na egzaminie.

 • Ja (gość)

  wszyscy wiemy czemu mają służyć takie zagrywki,ale co kursant ma wspólnego z rozmiarem fotki do to chyba powinno dotyczyć fotografa,jeszcze kursant musi pilnować czy format się zgadza......K...... paranoja. Tak wiem informacje ogólne, ale tak to brzmi...

 • Wojtaszek (gość)

  co za qrwa bzdura czy włączę światła przed silnikiem czy po, debile urzędnicy, debile egzaminatorzy, debilne przepisy, a ludzie nie potrafią jeździć na zamek, prawym pasem, przepuszczać pieszych czy parkować

 • Michał (gość)

  Jeżeli są państwo w posiadaniu Ukraińskiego prawa jazdy, mogę pomóc w weryfikacji jego ważności. Samego prawa jazdy jak i dokumentów z nim związanych takich jak meldunek, karta pobytu czy certyfikat ukończenia szkoły. W razie potrzeby mogę taki dokument zweryfikować przy jego odbiorze. 00380689059159

 • Rodak (gość)

  http://m.cda.pl/video/536707e6 Proszę o obejrzenie do końca co chcą zrobić z nami Polakami. SZANUJMY SIĘ NA WZAJEM

 • inżynier (gość)

  Karygodne....Włączać światła przed właczeniem silnika.... To Przestępstwo i Zbrodnia Przeciw Ludzkości a nawet Antysemiytzm. Egzaminator powinien natychmiast wezwać Policję i składać zawiadomienie o popełnieniu Przestępstwa !!!!!

 • Kierowca (gość)

  Ch...j, dupa i kamieni kupa. A co ja mam zrobić jak w moim aucie światła zapalają się przy przekręceniu kluczyka w poz. 1 i dopiero potem startuje rozrusznik , zresztą jak w większości obecnie produkowanych aut.

 • autor (gość)

  " A co ja mam zrobić jak w moim aucie światła zapalają się przy przekręceniu kluczyka w poz. 1" "No to mój samochód Hyundai i10 jest nieprzepisowy, bo nie można w nim przekręcić kluczyka bez zapalenia się świateł krótkich. " A co wasze samocody maja do tego ? To sa zasady na egzamin który sie zdaje na pojezdzie ośrodka np Kia Rio. Myślcie czasem zanim napiszecie

 • Gość (gość)

  Chory kraj nic dodać, nic ująć

 • Piotr (gość)

  w nowszych autach przed odpaleniem silnika zajrzyj do skrzynki bezpieczników i wyciągnij właściwy beziecznik od świateł mijania odpal silnik a potem włóż go spowrotem na swoje miejsce i gotowe.Proste nie? Powodzenia...

 • Cezar (gość)

  Powiem tak: Mafia, Mafia i jeszcze raz Mafia sprzezona z durniami w rzadzie oraz z niebieskimi panienkami,wymyslaja takie durnoty i uwazaja nas za durniejszych od nich ze az sie chce lutnac jednemu czy drugiemu glupiomadremu z mafii urzedniczej.Pytania w testach i zasady w praktyce sa tak idiotyczne ze dziecko z przedszkola logicznie powie ze urzednik jest glupszy od niego.

 • kasia (gość)

  Niestety, ja rok temu wlasnie tak zawaliłam egzamin, tak sie wku..ilam ze przez rok nie zbliżałam się do WORDu..

 • Zbigniew B. (gość)

  Na egzaminie +E po zakończeniu jazdy do przodu i do tyłu wyszedłem by sprawdzić odległość przyczepy od tyczki - ściany tylnej. RAZ wysiąść mi wolno. Stwierdziłem, że jest 1 może 1,1 m. Ma być mniej niż 1 m. Egzaminator stał razem ze mną przy tyle przyczepy. Wsiadłem do auta zbliżyłem przyczepę jeszcze o ok. 0,5 m do "ściany". W tym czasie egzaminator gdzieś zniknął. Siedząc w samochodzie wypowiedziałem magiczne słowa - "zakończyłem zadanie". Egzaminator nadal się nie pojawiał w obszarze widocznym. Wiedząc, że mam ograniczony czas na zakończenie zadania zgasiłem silnik, światła, użyłem hamulca awaryjnego i wyszedłem szukać egzaminatora. Jak wyszedłem to wówczas egzaminator wychylił się z za tyłu przyczepy i podchodząc do mnie oznajmił, że popełniłem błąd i mam jeszcze raz wykonać zadanie. Pytam, co zrobić z takim podstępnym chamem? Może przejechać go na placu manewrowym przy wykonywaniu drugi raz zadania wykonanego prawidłowo za pierwszym razem?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości