Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy w 2015 roku. Co się zmieni?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika Bałtyckiego Od 1 stycznia 2015 roku kandydaci na kierowców będą musieli przygotować się na kolejne zmiany. Jedną z nich będzie wykazanie się umiejętnością ekojazdy.

Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika BałtyckiegoKursanci będą musieli prowadzić samochód ekologicznie. Za pan brat muszą być z hamowaniem silnikiem, a wielokrotne wprowadzenie auta na zbyt wysokie obroty może skutkować oblaniem egzaminu.

Egzaminowany musi udowodnić, że potrafi jeździć dynamicznie i bezpiecznie. Kursant powinien dokonywać zmiany biegu na wyższy wówczas, gdy silnik osiągnie określoną wartość obrotów na minutę. Dodatkowo pierwsze cztery biegi powinny być włączone zanim pojazd osiągnie prędkość 50 km/h. W związku ze zmianami kurs na prawo jazdy może kosztować więcej nawet o 300 – 500 zł.

Nowych zasad nie muszą się obawiać osoby, które przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących energooszczędnej jazdy (1 stycznia 2015 roku) ukończyły szkolenie podstawowe i uzyskały pozytywny wynik z części teoretycznej egzaminu państwowego. Te osoby będą zdawać praktyczną część egzaminu państwowego na dotychczasowych zasadach.

Kolejną nowością jest możliwość podejścia do egzaminu teoretycznego bez ukończonego kursu w szkole jazdy. Jawna ma być także baza pytań. Dalsze zmiany prawa dotyczące zdobywania prawa jazdy czekają nas w styczniu 2016 roku. Obowiązkowy stanie się m.in. zielony listek oraz pojawią się dodatkowe, płatne szkolenia z bezpiecznej jazdy.

Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika Bałtyckiego
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Fot. Przemek Świderski/ Archiwum Dziennika Bałtyckiego

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ujor (gość)

  Ja zdawalam ze 3 lata temu na yarisie i zdalam za 3 razem. juz wtdy bylo ciezko bo przyczepiali sie do byle czego.. a teraz jak chca ecodriving praktykowac to niech na hybrydach egzaminy przeprowadzaja...

 • DrHouse (gość)

  Chcą być eko to niech zmienią podejście do kandydatów na kierowców. Już kilka lat temu koleżanka usłyszała, że "jeździ za mało dynamicznie". Później przy kolejnym podejściu oblała za "zbyt dynamiczną jazdę". Teraz będą mieć kolejny pretekst aby oblewać. W końcu kolejne podejścia to bardzo ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie...

 • Egzaminator (gość)

  szanowni Panstwo juz wiedza jak bedzie wygladal egzamin. Szacunek.

 • mat (gość)

  Prawidłowa zmiana biegów zwiększy koszt kursu o 300-500zł??? Co to za głupoty. A w związku z możliwością podejścia do egzaminu teoretycznego bez kursu w OSK ceny nie zmaleją?? Albo to wasza dziennikarska fikcja albo spekulacja OSK!

 • Czytelnik (gość)

  Nie zdaję to znaczy, że nie umiem jeździć? To dlaczego jadąć do normalnego jakiegokolwiek innego kraju mam 5x większe szanse zdania za 1 razem. Ktoś kto nie zdał 10x i nie jest urodzonym tumanem nie zdaje pomimo kolejnych przygotowań ? O czym to świadczy? O tym, że już na samym początku kariery młodym udowadnia się, że lepiej wyjechać i robić cokolwiek w innym kraju niż w Polsce. Ten kraj to ruina, a egzaminy na prawo jazdy to jeden z wielu przykładów potwierdzających regułę. Ecodriving to kolejny śmieć. Mam pieniądze i chcę kupić auto 400 konne i mam jeździć nim jak maluchem, żeby było eco ? Co za parszywy komunizm.

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  o tym jak ta władza przeszkadza w ekjeździe to już żeśmy sobie powyjaśniali. Teraz dochodzi do tego niekompetencja ( wymogi są oderwane od parametrów pojazdów ). Dobrą stroną całego zamieszania jest to, że ekojazda jest wstawiana na sztandary więc jak Prawdziwego Ekodrajwera (czyli takiego co prewencyjnie zwalnia zawczasu ) ktoś będzie oskarżał o "blokowanie" to łatwiej będzie odeprzeć.

 • ??? (gość)

  mamy 2 stycznia i gdzie jest ta jawna baza pytań

 • kursant (gość)

  Kiedy jawna baza pytań ????? Na stronie ministerstwa jeszcze nie zmienili informacji o tym jak wygląda egzamin od stycznia 2015, żal. www.bcw.plwww.mir.gov.pl/transport/transport_drogowy/informacje_dla_kierowcow/prawo_jazdy/strony/start.aspx

 • kursantka (gość)

  ludzie jedzcie zdawac do czech zdala od tego komunizmu

 • mori (gość)

  uczcie dalej ekojazdy to za 3 miesiace korki w miastach sie potroja.

 • krys54@.pl (gość)

  Teraz na wiosne pojedziemy 50km/godz jak zmieni sie egzamin na prawo jazdy

 • kierowca 1976 (gość)

  Witam mam prawojazdy już 16 lat i musze się przyznać że zdawałem 3 razy na placu manewrowym na ostatniej bramce ponieważ egzaminator (wredny stary komunistyczny sadysta) z Przemyśla nazwiska tej świni nie będe podawał chociaż...... chodził z linijką i mieżył odległość od krawężnika itd. Kategorie A i C zdawałem we Włoszech. Egzamin teoretyczny nz kat. C trwał 10 min. a praktyczny 15 min. WE WŁOSZECH NIE MA PLACU MANEWROWEGO DLA KATEGORI B C D E odrazu jedziesz na miasto. Egzamin to śmiech i bez STRESU. Można????

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • lik (gość)

  W Rybniku jest jeszcze chyba taki co też latał z linijką ponoć wyglądało to za....cie a kursant wyglądał jak ALF bo 3 cm się nie zgadzały !!!!

 • Kikkas (gość)

  Chciałbym poznać tych debili co układali te pytania. Było 500 dosyć trudnych i komu to przeszkadzało .Dziki kraj Panie, dziki kraj.Przecież wiadomo, że każdy jeździ inaczej niż na egzaminie.To po co ten cyrk????

 • mankell (gość)

  A ja nie przejmuje się już egzaminami odkąd okazało się, że legalne są dokumenciki kolekcjonerskie. Polecam obczaić sprawę poprzez szybkieprawojazdy.pl , ja właśnie stamtąd zamawiałem.

 • SS USAAA (gość)

  NAUCZCIE SIE DUROKI POLOKI OD USA PRAWO JAZDY ZDAJE SIE W CIAGU 2. 3 GODZIN EGZAMIN PLUS JAZDA NA WLASNYM SAMOCHODZIE A WCZESNIE PRAKTYKE JAZDY ROBISZ Z KIM CHCESZ Z BRATEM ,WUJKIEM ,MATKA, OJCEM NIE WAZNY JEST SERWIS ,BUDOWA AUTA WAZNE JEST JAK POTRAFISZ JECHAC TYM AUTEM.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości