Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy w Katowicach - na co uważać

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Egzamin na prawo jazdy w Katowicach - na co uważać Sprawdziliśmy jakie niespodzianki czekają na kursantów na trasach egzaminacyjnych w Katowicach.

Tomasz Gołosz, instruktor nauki jazdy ze szkoły ''Olaf'', podkreśla, że pułapek dla początkujących kierowców w Katowicach nie brakuje. Jeśli jednak kursant je pozna, bez problemu zda egzamin.

Najtrudniej jeździ się po wąskich uliczkach, z których wyjazd utrudniają zaparkowane samochody oraz linie podwójnie ciągłe, na które bardzo łatwo najechać, co nierzadko skutkuje oblanym egzaminem.

Uważać trzeba też jadąc do Rynku od ul. Św. Jana. Nie ma tu zakazu jazdy na wprost, ale jest informacja, że taki zakaz jest kawałek dalej. Kursant musi już wcześniej ustawić się na odpowiednim pasie ruchu – w tym miejscu jest to lewa strona jezdni jednokierunkowej.

Uważać trzeba też na ciągłe linie. Na przykład na ul. Kobylińskiego w stronę Dąbrowskiego. Jest to ulica jednokierunkowa i na wprost mamy podwójną ciągłą, którą ciężko zobaczyć. Dodatkowo zmieszczenie się na drodze w tej sytuacji utrudnia nam zaparkowany samochód. Autem trzeba maksymalnie wyjechać, ale jednocześnie nie wymusić pierwszeństwa. Podobna historia jest niedaleko, na ul. Plebiscytowej, gdzie wyjeżdżamy z Dąbrowskiego. Tutaj podwójna ciągła jest bardzo daleko wysunięta. Trzeba pojechać naprawdę szerokim łukiem, żeby się zmieścić.

Kolejną pułapką jest wyjazd z Plebiscytowej w ul. Jagiellońską – tu problem jest drzewo rosnące na rogu, które zasłania widok. Czasem nie da się uniknąć błędu – np. przy skręcie z ul. Andrzeja w lewo, w ul. Batorego. Ustawiamy się na lewym pasie, ale linia ciągła jest tak wymalowana, że nie da się jej ominąć. Nawet kiedy jesteśmy prawidłowo ustawieni i tak tylnym kołem najedziemy na tę linię.

Problemem są też ciasno zaparkowane samochody. Przy Konsulacie Brytyjskim przy ul. PCK jest zakaz zatrzymywania się, a samochodów mamy tyle, że nie da się ich ominąć. W takiej sytuacji kursant ma prawo najechać na linię ciągłą.

Tomasz Gołosz podkreśla, że jeden drobny błąd – np. najechanie na ciągłą linię – nie spowoduje oblania egzaminu. Stanie się tak, jeśli błędy będą się powtarzać. Dlatego przyszły kierowca musi uważnie obserwować znaki, także poziome. Na przykład przy placu Miarki do ul. Wita Stwosza. Mamy tu dwie linie zatrzymania i kursant musie je respektować: - Oczywiście oprócz ''L'' prawie nikt tego nie respektuje, ale na egzaminie trzeba pojechać książkowo.

Na ul. Francuskiej przy skręcie w Dąbrowskiego mamy bardzo długą podwójną ciągłą. Mamy tylko 2,5 metra, żeby się tam zmieścić przy prawidłowym zatrzymaniu i pojechać w ul. Reymonta. Pułapki czekają przy Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w pobliżu ul. Józefa Lompy. Egzaminatorzy bardzo często nakazują kursantowi skręcić w prawo. Wolno tam skręcić, ale tuż po skręcie trzeba zmienić kierunek i wjechać na parking.

Częścią egzaminu praktycznego na prawo jazdy jest także sprawdzian z parkowania. W Katowicach dochodzi do niego najczęściej przy centrum handlowym 3 Stawy albo Lidlu przy ul. Poniatowskiego.

- Tutaj też czekają na nas podwójne ciągłe oraz musimy pamiętać o ograniczeniu do 20 km/h. Można bardzo łatwo złamać jakiś przepis. Tak samo przy Lidlu, gdzie po parkowaniu chcemy zawracać, a w jednym miejscu mamy drogę jednokierunkową. Gdy już uda nam się wyjechać mamy sygnalizację świetlną, gdzie przy skręcie w prawo pojawia się zielona strzałka. Problem w tym, że czasami kierowca zdąży ruszyć, ale strzałka już zgaśnie, więc wychodzi, że wystartował już na czerwonym świetle - tłumaczy instruktor.

Tomasz Gołosz zwraca też uwagę na inne rzeczy, które mogą nam utrudnić zdanie egzaminu. - Niestety, ale bardzo często inni kierujący jeżdżą niezgodnie z przepisami, stwarzając w ten sposób spore problemy na drogach dla kursantów.  Podobnie jest w przypadku pieszych czy rowerzystów.

Tekst i zdjęcie: Adrian Leks

Zobacz też: Pułapki podczas egzaminu na prawo jazdy w Katowicach [Mapa + wskazówki]

Egzamin na prawo jazdy w Katowicach - na co uważać
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Egzamin na prawo jazdy w Katowicach - na co uważać

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości