Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy w Lublinie - zobacz, gdzie oblewają

Paweł Puzio
Egzamin na prawo jazdy w Lublinie - zobacz, gdzie oblewają
Egzamin na prawo jazdy w Lublinie - zobacz, gdzie oblewają
Słynne rondo przy Makro ze „stopem” to obowiązkowy punkt egzaminów w Lublinie na prawo jazdy kategorii B. Przeoczenie linii P12 na tym rondzie, to najczęstszy błąd powodujący przerwanie egzaminu.
Egzamin na prawo jazdy w Lublinie - zobacz, gdzie oblewają
Egzamin na prawo jazdy w Lublinie - zobacz, gdzie oblewają

W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Lublinie, tak jak w całym kraju, nie ma stałych tras egzaminacyjnych na kategorię B. Czas trwania egzaminu praktycznego, określony na 40 minut, wymusza jednak pewne stałe punkty.

Jak udało się nam ustalić, trasa na kategorię B może w znacznej części pokrywać się z marszrutą egzaminu na kategorię B1. I tak według tego schematu egzamin zaczyna się od wyjazdu z siedziby WORD na ulicę Hutniczą i dalej toczy się po ulicach Graffa, Andersa, Koryznowej, Pankiewicza, Malczewskiego, Wiejskiej, Koryznowej, Ponikwoda, Walecznych, Porzeczkowa, Bazylianówka, Magnoliowa, Bursaki, Smorawińskiego, zawrócenie na skrzyżowaniu Smorawińskwiego – Szeligowskiego, i dalej Smorawińskiego, Andersa, Lwowska, Al. Tysiąclecia, Mełgiewska (zawrócenie na końcu drogi dwujezdniowej), Mełgiewska, Gospodarcza i powrót do siedziby WORD. Samochody egzaminacyjne często pojawiają się na Bernardyńskiej, Zamojskiej i Unii Lubelskiej, Pogodnej, Drodze Męczenników Majdanka.

Jazda po skrzyżowaniach równorzędnych jest sprawdzana na Ponikwodzie i Kośminku. – Nie jest to jednak trasa obowiązująca, ale jedna z wielu – mówi Artur Banaszkiewicz, zastępca dyrektora WORD Lublin. – Egzaminator może pojechać wszędzie, aby dokładnie sprawdzić umiejętności kandydata na kierowcę. Pamiętać należy, że to jest egzamin państwowy – dodaje Banaszkiewicz.

W ruchu drogowym egzaminator musi sprawdzić wszystkie umiejętności bezpiecznego zachowania się kandydata na kierowcę. Uchybienie chociaż jednego16-punktowego katalogu naruszeń przepisów ruchu drogowego skutkuje przerwaniem egzaminu państwowego na prawo jazdy z wynikiem negatywnym, np. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub naruszenie zakazu zawracania albo nieupewnienie się o możliwości wyprzedzania.

Egzaminatorzy mają kilka stałych punktów, na których najłatwiej o błąd podczas egzaminu. – Żelazny element każdego egzaminu to tzw. duże rondo przy Makro ze stopem. Tuż przed przejściem dla pieszych, jadąc od WORD po górę, stoi znak „Stop”, a zaraz za zebrą – linia obowiązkowego zatrzymania P-12. Kandydaci na kierowców często zatrzymują się w złym miejscu, co powoduje natychmiastowe przerwanie egzaminu – mówi Roman Saj, szef ośrodka szkolenia kierowców w lubelskim oddziale Polskiego Związku Motorowego.

Kolejny „kłopotliwy” punkt podczas egzaminu praktycznego, to lewoskręt z ulicy Sulisławickiej w Męczenników Majdanka. – Jest to „przesunięte” skrzyżowanie, lekko pod górkę. Złe ustawienie samochodu na dojeździe do lewoskrętu powoduje przerwanie egzaminu. Dodatkowy kłopot jest z ruszeniem pod górę – dodaje Roman Saj. Podobne kłopoty kandydaci na kierowców mają na skrzyżowaniu Unicka – Obywatelska.

Natomiast nieco inne kłopoty są podczas pokonywania lewoskrętu z Plagego-Leśkiewicza w Majdan Tatarski. – W tym miejscu bardzo łatwo najechać na podwójną linię ciągłą. To także jest bardzo częsty powód przerwania egzaminu – mówi Janusz Radliński, instruktor w lubelskiej szkole nauki jazdy „Efekt”.

Kolejny kłopotliwy punkt to rondo Ruska–Lwowska–Podzamcze. – Podczas egzaminu ludzie zapominają, że to jest rondo i wymuszają pierwszeństwo na jadących z kierunku Ruskiej – dodaje Janusz Radliński.
Kolejnym żelaznym punktem każdego egzaminu jest sprawdzanie umiejętności jazdy po skrzyżowaniach równorzędnych.

– To też jest element, na którym wielu zdających popełnia błędy. Egzaminatorzy tę umiejętność najczęściej sprawdzają na ulicy Wiejskiej w dzielnicy Ponikwoda oraz na Kosmonautów, na Kośminku – dodaje Radliński.

Według oficjalnych danych WORD Lublin, najczęstszym powodem przerwania egzaminu, bo 26,9 proc. takich przypadków, jest spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym, w 22,6 proc. – wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprzestrzeganie znaków – 8,5 proc.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty