Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ekspert: zły stan techniczny rzadko jest przyczyną wypadków

Data publikacji: Autor: (mm) TVN24/x-news

Fot. Małgorzata Genca Zmiany dotyczące badań technicznych pojazdów weszły w życie. Czy ograniczą liczbę wypadków? W ocenie niektórych wcale nie jest to tak oczywiste.

Od 13 listopada badanie techniczne jest płatne z góry. Zostały także zwiększone zasoby informacji zbieranych o pojeździe. To efekt nowelizacji przepisów o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Szczegółowe informacje na temat tych zmian opisywaliśmy tutaj.

Redakcja poleca:

Najpopularniejsze używane auta za 10-20 tys. zł
Prawo jazdy. Jakie zmiany w 2018 roku?
Przegląd samochodu przed zimą

- Bardzo sporadycznie zły stan techniczny ma wpływ na wypadki. Głównie chodzi o to, żeby samochody przechodziły przegląd od A do Z, mam u na myśli podstawowe zespoły: amortyzatory, hamulce, opony. O to wszystko, co może mieć wpływ na wydłużenie drogi hamowania - powiedział Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Badania techniczne są obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów poruszających się regularnie po naszych drogach, z wyjątkiem przyczepek lekkich. Dla samochodów osobowych pierwsze badanie należy wykonać przed upływem trzech lat od daty pierwszej rejestracji, następne przed upływem kolejnych dwóch lat, a każde kolejne nie później, niż rok po poprzednim.

Tej regułki nie trzeba zapamiętywać, ostateczna data kolejnego okresowego badania technicznego zawsze jest wpisana w dowód rejestracyjny. Po upływie tej daty pojazd traci prawo do poruszania się po drogach, gdyż uznawany jest za niesprawny. Wyjątkiem od tej reguły są pojazdy zabytkowe niewykorzystywane do zarobkowego przewozu osób, dla których ustawodawca przewidział jedno badanie techniczne przed rejestracją, zwalniając je z konieczności dokonywania kolejnych badań.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.