Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Eksploatacja samochodu jesienią. O czym pamiętać?

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Eksploatacja samochodu jesienią - o czym pamiętać

Bartosz Gubernat Jesienią samochód wymaga szczególnej troski. Deszczowa aura może źle wpływać na m.in. na układ elektryczny oraz przyspieszać korozję.

Największe problemy w czasie jesiennej słoty mogą mieć właściciele samochodów starszych. Eksperci sieci ProfiAuto.pl przygotowali kilka porad, które pomogą przetrwać ten trudny okres bez większych kłopotów i awarii.

Siedem jesiennych rad dla kierowców

Po pierwsze światło:
Skontrolujmy oświetlenie naszego pojazdu, najlepiej na stacji diagnostycznej. Wieczory są coraz dłuższe. Warto zainwestować w nowe żarówki, ustawić i sprawdzić stan reflektorów. Zadbajmy o sprawne działanie świateł przeciwmgielnych, stopu i drogowych.

Po drugie widoczność:
Zwróćmy uwagę na stan i jakość naszych wycieraczek. Latem, kiedy opady są rzadsze, nie zwracamy uwagi na kondycję piór. Jesienią warto pomyśleć o ich wymianie. Sprawne gumy będą lepiej zbierać wodę, dzięki czemu kierowca nie będzie miał problemów z widocznością.

Po trzecie zimowe płyny:
Pamiętajmy o płynie w układzie chłodzenia – w serwisie skontrolujmy jego temperaturę krzepnięcia i w razie konieczności wymieńmy go na nowy. Wymieniamy również płyn do spryskiwaczy szyb na zimowy, który nie zamarza w temperaturze poniżej zera. Radzimy również pamiętać o terminowej wymianie oleju, co zapewni lepszą ochronę silnika w przypadku niższych temperatur. Warto pomyśleć także o nowym oleju skrzyni biegów, co ułatwi zmianę przełożeń w niskich temperaturach.

Po czwarte opony:
Dobre opony to podstawa. Regularnie sprawdzajmy ciśnienie powietrza. Jeżeli temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni Celsjusza (granica umowna) wymieńmy opony na zimowe. Najlepiej zrobić to przed pierwszymi opadami śniegu, unikając kłopotów na drodze i kolejek u wulkanizatora.

Po piąte energia:
Zadbajmy o układ elektryczny naszego auta, sprawdzając prąd ładowania akumulatora.

Po szóste klimat:
Jesienią warto wymienić filtr kabinowy, aby uniknąć parowania szyb podczas deszczu. Zmieńmy też dywaniki z materiałowych na gumowe – łatwiej je będzie oczyścić z wody i błota, unikniemy też zaparowanych szyb, które są efektem parowania wody z nasiąkniętych nią dywaników.

Po siódme serwis:
Przegląd u mechanika jest jak profilaktyczna wizyta u lekarza – zawsze warto sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Poprośmy fachowca, aby skontrolował zawieszenie, układ kierowniczy, poziom i stan płynu hamulcowego w naszym aucie.

Zobacz też:
Gdzie serwisować auto? ASO kontra warsztaty sieciowe i prywatne

Ksenony czy klasyczne halogeny? Jakie reflektory wybrać?

Eksploatacja samochodu jesienią - o czym pamiętać

Bartosz Gubernat
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Eksploatacja samochodu jesienią - o czym pamiętać

Bartosz Gubernat

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • autonagar (gość)

    Polecamy wodorowanie silnika w celu usunięcia nagaru z silnika , bez demontażu , bez dolewania chemii,bez wymiany oleju więcek na you tube : autonagar.pl

  • Pablo (gość)

    W at garage w łodzi mają niezle obnizki na rozne uslugi zeby przygotowac auto do jesieni. Sam skorzystalem i sporo zaoszczedzilem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości