Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Elektroniczny pobór opłat na autostradach w 2018 roku

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Polskapresse Elektroniczny system poboru opłat na autostradach dla wszystkich pojazdów mógłby ruszyć w listopadzie 2018. Poinformowała o tym Maria Wasiak, szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
Fot. Archiwum PolskapresseOd 2011 roku działa elektroniczny system poboru opłat viaTOLL na odcinkach dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Z systemu muszą korzystać samochody oraz zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Jest on również obowiązkowy w przypadku autobusów, niezależnie od ich masy całkowitej.
 
W listopadzie 2018 roku kończy się umowa w tej sprawie, a Wasiak zaznaczyła, że do tego czasu nie ma sensu wprowadzać prowizorycznego systemu. Główną cechą nowego systemu byłby elektroniczny pobór opłat, obejmowałby wszystkie rodzaje pojazdów.
 
– Jeśli kierowcy będą mogli w łatwiejszy sposób dokonywać opłat, to prawdopodobnie przełoży się na korzyści dla budżetu. Po prostu większa liczba pojazdów będzie zainteresowana korzystaniem z autostrad, co bez wątpienia jest korzystne, zważywszy na obciążenie ruchem alternatywnych dróg krajowych – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Łukasz Zaborowski, ekspert w dziedzinach miasto i transport Instytut Sobieskiego.
 
Zaletą elektronicznego systemu poboru opłat jest także, jak zapewnia Zaborowski, prostota. Wystarczy jednorazowa rejestracja i opłaty są pobierane automatycznie. Poza tym powinno wpłynąć to na obniżkę kosztów technicznych ponoszonych przez państwo.
 
–Jeśli kierowcy będą mogli w łatwiejszy sposób dokonywać opłat, to prawdopodobnie przełoży się na korzyści dla budżetu. Po prostu większa liczba pojazdów będzie zainteresowana korzystaniem z autostrad, co bez wątpienia jest korzystne, zważywszy na obciążenie ruchem alternatywnych dróg krajowych – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes dr Łukasz Zaborowski, ekspert w dziedzinach miasto i transport Instytut Sobieskieg

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bydlaki (gość)

    bydlaki, obiecywaliscie od 2016 nie macie już mojego głosu w wyborach

  • Napalm (gość)

    Do bydlaki -- no jak w tym "teoretycznym państwie" jedynym twoim powodem by na PO nie głosować są bramki na autostradach to ja ci zazdroszczę....

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości