Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Elektryczna hulajnoga. Francja chce zakazów. A w Polsce? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24/x-news

Fot. Grzegorz Dembiński Francja szykuje zakaz jazdy na elektrycznych hulajnogach po chodnikach. Z brakiem przepisów dotyczących tego, stosunkowo nowego pojazdu, borykają się niemal wszystkie europejskie kraje.

Nad odpowiednimi rozwiązaniami pracują również Niemcy. Na razie brakuje regulujących je przepisów, ale te już czekają na pozytywne rozpatrzenie przez rząd. W Polsce nadal brak regulacji.

Zobacz także: Ford Kuga. Jaka jest trzecia generacja? 

- Dopóki przepisów konkretnych nie ma, to my się temu przyglądamy i staramy się nie interweniować. Ale jeżeli zauważymy, że taki użytkownik hulajnogi przesadza i nie ma to nic wspólnego to co on robi ze zdrowym rozsądkiem, będziemy adekwatnie reagować - powiedział podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zgodnie z polskim prawem hulajnoga elektryczna ma status taki sam chociażby rolki – a zatem, posługując się nią jesteśmy traktowani jako piesi.

Hulajnogi elektrycznej można używać wyłącznie na chodniku. Jeśli go nie ma, należy skorzystać z pobocza lub skrajnej części jezdni. Wiele osób poruszając się hulajnogą korzysta ze ścieżek rowerowych. Za jazdę hulajnogą w strefach niedozwolonych, czyli m.in. po drogach dla rowerów, grozi mandat. Taryfikator przewiduje tu karę w wysokości od 20 do 500 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ... (gość)

  Przepraszam bardzo ale ktoś tu chyba coś przekręca Hulajnoga ELEKTRYCZNA ma SILNIK czyli jest pojazdem MECHANICZNYM wolnobierznym (ze względu na prędkość) więc porównanie do rolek jest nieadekwatne już prędzej do motorowerów. Dziękuję

 • jl (gość)

  Nie ma pszepisow ale policja juz wie za co karac. Przypominam: rower asystowany przez silnik elekryczny nie moze przekroczyc 25 km/godz ,hulajnoga rowniez ale zwykly rower nie jest ograniczony -czyli moze przekroczyc 50km/godz ! Logika urzedasa nie ma limitow.

 • Oliwia (gość)

  Hej umówię się z Panem na dyskretne i potajemne spotkania. Mam 25 lat jestem po rozwodzie i nie chce faceta na stałe. Zapraszam do kontaktu przez ten portal : www.wyspakobiet.eu/oliwia25

 • coś redaktorzy przekręcili .. (gość)

  hulajnoga elektryczna traktowana jest wg przepisów ruchu drogowego jako MOTOROWER , nie pieszy! należy poruszać się po jezdni ale nigdy po chodniku!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości