Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Elektryczna hulajnoga. Można dostać 500 zł mandatu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Holod Jeździsz elektryczną hulajnogą po ścieżce rowerowej? Grozi ci za to mandat. A wszystko dlatego, że przepisy wciąż czekają na nowelizację.

Hulajnogi elektryczne, segwaye oraz podobne urządzenia transportu osobistego nie zostały ujęte w ustawie Prawo o ruchu drogowym. To przykład, że prawo nie nadąża za rozwojem technologii.

Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba poruszająca się na hulajnodze i podobnych urządzeniach elektrycznych nie może zostać zdefiniowana ani jako kierowca, ani jako rowerzysta. Uznawana jest za pieszego.

Hulajnogi elektrycznej można używać wyłącznie na chodniku. Jeśli go nie ma, należy skorzystać z pobocza lub skrajnej części jezdni. Wiele osób poruszając się hulajnogą korzysta ze ścieżek rowerowych. Za jazdę hulajnogą w strefach niedozwolonych, czyli m.in. po drogach dla rowerów, grozi mandat. Taryfikator przewiduje tu karę w wysokości od 20 do 500 zł.

Ministerstwo Infrastruktury już niemal trzy lata temu planowało wprowadzenie do ustawy Prawo o ruchu drogowym definicji urządzenia transportu osobistego. Zgodnie z propozycją definicji urządzenia transportu osobistego to urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m. Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. elektryczne monocykle, deskorolki, wrotki, segwaye.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Po nowelizacji użytkownicy urządzeń transportu osobistego byliby zobowiązani do przestrzegania tych samych przepisów, co rowerzyści. Prace odłożono, a ministerstwo nie zdradza, kiedy przepisy mogłyby zostać znowelizowane.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • To jest takie PiSiorskie (gość)

    Są pieszymi i tyle nad czym tu deliberować.

  • To takie PO-KOmońskie (gość)

    jakie 'prawo' w POstKOmunie, takie i przepisy drogowe. Kiedy wreszcie Rząd zrobi z hołotą porządek ?!?!

  • echcik (gość)

    Socjalizm to ustrój, w którym władza bohatersko walczy z problemami, które sama stworzyła.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości