Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Elektryczna hulajnoga. Potrącił ją chłopak na hulajnodze - dostała mandat (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24/x-news

Zdjęcie ilustracyjne Fot. Szymon Starnawski Nastolatek na elektrycznej hulajnodze zderzył się z pieszą. Kobieta odniosła obrażenia, trafiła do szpitala, a później... została ukarana mandatem. Według policji, była sprawcą wypadku.

- Kobieta stała nieruchomo, najprawdopodobniej pozując do zdjęcia, i w momencie, kiedy nastolatek zbliżył się do niej na bardzo niewielką odległość, ona przesunęła się o jeden krok w bok. Drugi uczestnik tego zdarzenia nie miał już szans, żeby zareagować i ją ominąć – powiedział Mariusz Mrozek z Komendy Stołecznej Policji.

Zobacz także: Problem z elektryką. Najczęściej zgłaszane usterki

Do zdarzenia doszło w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu.

Hulajnogi elektryczne, segwaye oraz podobne urządzenia transportu osobistego nie zostały ujęte w ustawie Prawo o ruchu drogowym. To przykład, że prawo nie nadąża za rozwojem technologii.

Obecnie zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba poruszająca się na hulajnodze i podobnych urządzeniach elektrycznych nie może zostać zdefiniowana ani jako kierowca, ani jako rowerzysta. Uznawana jest za pieszego.

Hulajnogi elektrycznej można używać wyłącznie na chodniku. Jeśli go nie ma, należy skorzystać z pobocza lub skrajnej części jezdni. Wiele osób poruszając się hulajnogą korzysta ze ścieżek rowerowych. Za jazdę hulajnogą w strefach niedozwolonych, czyli m.in. po drogach dla rowerów, grozi mandat. Taryfikator przewiduje tu karę w wysokości od 20 do 500 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gerard (gość)

  Poruszajacy sie hajnoga po chodniku powinien dostosowac predkosc by mogul sie w kazdej chwili zatrzymac. To jest chodnik! Wedlug mine duzy minus dla policji.pozdrawiam.

 • yurek (gość)

  Na gruncie prawa o ruchu drogowym i kodeksu wykroczeń, faktycznie, mogłaby zostać uznana za winną. Ale już według kodeksu cywilnego, kierujący hulajnogą - co ważne i istotne - elektryczną, będzie traktowany jak kierujący pojazdem mechanicznym, wprawianym za pomocą sił przyrody, a więc odpowiada na zasadzie ryzyka. Uwolnić się od takiej odpowiedzialności już nie tak łatwo - trzeba udowodnić, że szkoda nastąpiła z "wyłącznej" winy poszkodowanej, co w tym przypadku jest trudne do udowodnienia, bo już sama jazda hulajnogą elektryczną po chodniku, z prędkością większą niż prędkość pieszego, tworzy sytuację "niewyłącznej" winy poszkodowanego. Kobiecie, która trafiła do szpitala polecam kontakt z prawnikiem i dochodzenie swoich praw przed sądem.

 • Kazimierz57 (gość)

  BARDZO PROSZĘ, MOŻE BYĆ KTOŚ Z POLICJI, O WYTŁUMACZENIE MI::: CO ROBI JADĄCY NA HULAJNODZE NA CHODNIKU? PROSZĘ O PUNKT W KODEKSIE RUCHU DROGOWEGO. Kodeks Ruchu Drogowego mam przy sobie i nie rozstaję się z nim a właśnie tego typu wiadomości w nim nie znalazłem!!

 • zbulwersowany .86T (gość)

  Piesi będą fruwać a cykliści ,hulajnogiści ,jednokołowcy będą jeździć po chodnikach bo lobby rowerowe z oficerem na czele ma większą siłę przebicia i szantażowania innych niż oficer pieszych , oczywiście przy aprobacie urzędników i policjantów .Piesi powinni posiadać zamontowane na karku lusterka wsteczne .Policjant który ukarał potrąconą przez hulajnogę pieszą powinien przejść kolejne badania psychotechniczne z orzeczeniem stopnia inteligencji . Jeżeli wokół parku jest wybudowana piękna droga czy ścieżka rowerowa to powinien być w parku zakaz dla jakiegokolwiek ruchu kołowego aby dać bezpiecznie poruszać i wypocząć ludziom ,dzieciom ,starszym . Przykład Parku Tołpy gdzie na hulajnogach i rowerach jeżdżą między pieszymi lub okurzają siedzących na ławkach mimo ,że jest niedaleko droga rowerowa wyasfaltowana i to z każdej strony parku gdzie można przemieszczać się rowerem . Niektórzy rowerzyści traktują ścieżki w parku jako tory to jeżdżenia .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości