Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Elektryczne hulajnogi. Coraz większe problemy z ich parkowaniem (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot, Tomasz Holod Dla jednych szybki środek transportu i niezła zabawa, dla innych spory problem. Mowa o elektrycznych hulajnogach, które źle zaparkowane utrudniają przemieszczanie się niewidomym.

Hulajnóg na warszawskich chodnikach jest coraz więcej. Nie brakuje tych zaparkowanych niemądrze oraz niechlujnie. Istnieje szansa, że osoba niewidoma wpadnie na źle zaparkowaną hulajnogę.

Niewidomi poruszając się po chodnikach korzystają z wielu punktów orientacyjnych. To np. krawężniki, schody, budynki.            - Wyobraźmy sobie taką sytuację, że jest prosty chodnik na którym osoba niewidoma czuje się pewnie, chodzi tą drogą bardzo często, a nagle wyrasta niespodziewana przeszkoda jak leżąca hulajnoga - mówi niewidomy Rafał Kanarek. W najlepszym przypadku niewidomy się potknie. Gorzej jak np. złamie rękę.

Zobacz także: Manualne skrzynie biegów. Typowe usterki

- Polski Związek Niewidomych absolutnie nie jest przeciwny hulajnogom. My nie walczymy z hulajnogami. My prosimy tylko ich użytkowników, aby nie zostawiali pojazdów na naszej drodze - apeluje Małgorzata Pacholec, dyrektor Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych. 

Podobnym problemem są także rowery oraz motocykle. Hulajnóg przy chodnikach przynajmniej w stolicy jest teraz najwięcej. Określenie tego, gdzie je parkować, wcale nie jest takie oczywiste. Najlepiej parkować je jak najdalej od ciągu pieszego.

Nieprawidłowo zaparkowane sprzęty usuwa ZaRząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Przedstawiciele firmy zgłosili się do drogowców po odbiór hulajnóg. Ale ZDM ich nie wydał.  Nie przedstawiono  dokumentów potwierdzających własność oraz zarejestrowanie działalności gospodarczej w Polsce.

Hulajnogi osiągają maksymalną prędkość 25 km/h, mają zasięg maksymalnie 35 kilometrów i silnik o mocy 250 watów. 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Putbill (gość)

    Bo Niewidomych po ulicach chodzą tysiące!?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości