Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Elektryczne hulajnogi. Ministerstwo proponuje nowe przepisy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Hołod Hulajnogi elektryczne będą traktowane jak rowery i będą musiały poruszać się tak jak one, czyli drogami dla rowerów. To tylko jedna z proponowanych nowości, a nowelizacja dotyczy zmian m.in. w ustawie - Prawo o ruchu drogowym.

Obecnie obowiązujące przepisy nie regulują zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych. Ich użytkownicy są traktowani jako piesi, którzy powinni korzystać z chodników. Wzbudza to wiele kontrowersji chociażby przy analizowaniu kolizji z udziałem hulajnóg.

Zobacz także: Elektryczna hulajnoga. Hulaj sobie, prawa nie ma

Nowe przepisy wprowadzą m.in. pojęcie urządzenia transportu osobistego. Za takie będzie uznawane urządzenie "przeznaczone do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym urządzeniu, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m, długości maksymalnej 1,25 m i masie własnej nieprzekraczającej 20 kg, wyposażone w napęd elektryczny, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h." 

- Urządzenia transportu osobistego będą traktowane jak pojazdy, a ich użytkownicy będą mieli prawa zbliżone do praw obowiązujących rowerzystów - zapowiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Prawo zawierać będzie zatem nakaz poruszania się hulajnogami elektrycznymi po drogach dla rowerów, a także jezdniach, na których dopuszczalna prędkość jest nie większa niż 30 km/h. Prędkość zostanie ograniczona do 25 km/h. 

Aby jeździć urządzeniem transportu osobistego, czyli m.in. hulajnogą elektryczną, trzeba będzie mieć ukończone 10 lat. Osoby niepełnoletnie, aby korzystać z hulajnóg elektrycznych, będą musiały posiadać kartę rowerową.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • donek (gość)

  to teraz jest promka w media expercie na hulajnogi tylko trzeba 5 rzeczy kupić i ta piata jest za 1 zł, więc trudne do zrealizowania, ale kombiuje.

 • me (gość)

  Można też zrobić hulajnogi które zwraca się do "stacji" i nie ma problemów z bezpieczeństwem / bałaganem. Plusem jest też automatyczne ładowanie. Widziałem takie rozwiązanie w Sopocie.

 • aro (gość)

  @donek kup 5 hulajnog i 4 sprzedajXD

 • droid (gość)

  super opcja, ja kupiłam chłopakowi w media expert w promocji na urodziny, oszalał z radosci

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości