Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Elektryczne Mitsubishi i-MiEV wyjechało na polskie ulice

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Elektryczne Mitsubishi i-MiEV wyjechało na polskie ulice Mitsubishi sprzedało w Polsce pierwsze egzemplarze elektrycznego samochodu i-MiEV. Auta pojawią się we Wrocławiu i w Częstochowie.

We Wrocławiu Mitsubishi i-MiEV będzie jeździć w służbie Straży Mijeskiej. Pojazd jest prezentem dla miasta od koncernu energetycznego Fortum Power and Heat Polska, który jako pierwszy w naszym kraju zdecydował się na zakup aut Mitsubishi i-MIEV. Drugi egzemplarz zostanie przekazany w darze władzom Częstochowy, gdzie pomoże w realizacji zadań Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Mitsbubishi i-MiEV został zaprezentowany w 2009 roku. Do napędu zastosowano synchroniczny silnik elektryczny o mocy 47 kW (64 KM), który jest z tyłu pojazdu. Maksymalna prędkość rozwijana przez i MiEV to 130 km/h. Silnik jest zasilany prądem z akumulatorów litowo-jonowych umieszczonych pod podłogą, w środkowej części auta.

W czasie hamowania system odzyskiwania energii sprawia, że silnik zaczyna pracować jako prądnica, a uzyskana energia jest magazynowana w akumulatorach. Model i MiEV wyposażony jest w kompaktową i lekką jednostopniową przekładnię redukcyjną, która umożliwia kierowcy wybór pomiędzy jazdą zwykłą, ekonomiczną i z maksymalnym odzyskiwaniem energii.

Po pełnym naładowaniu baterii i MiEV może pokonać dystans 160 km. Według Japończyków to wystarcza, bo 90 proc. kierowców przejeżdża dziennie nie więcej niż 40 km. Konstrukcja pojazdu umożliwia ładowanie akumulatorów na trzy sposoby: z gniazdka elektrycznego 100 V (czas ładowania 14 godzin) lub gniazdka elektrycznego 200 V (czas ładowania 7 godzin). Najszybciej, bo w ciągu około pół godziny, akumulatory naładują się na stacji szybkiego ładowania.

Auto kosztuje niemal 160 tys. zł.

Elektryczne Mitsubishi i-MiEV wyjechało na polskie ulice
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Elektryczne Mitsubishi i-MiEV wyjechało na polskie ulice

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości