Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Elektryczne pojazdy dostawcze zyskują na popularności. Jak przygotować flotę do zmian?

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny webfleet.com

Elektryczne pojazdy dostawcze zyskują na popularności. Jak przygotować flotę do zmian? Auta elektryczne to przyszłość dla gospodarki. Mają też duże znaczenie, jeśli chodzi o realizację celów ekologicznych. Z każdym kolejnym pojazdem zasilanym elektrycznie, który pojawi się w miejsce auta spalinowego, wymierne korzyści odczujemy wszyscy – chodzi tu oczywiście o mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń. W związku z zaostrzaniem przez Unię Europejską norm emisji spalin, rządy wielu krajów promują samochody o napędzie elektrycznym. Trend ten bez wątpienia wpłynie też w najbliższych latach na firmy transportowe.

Rzeczywiste przywileje

Na pewno warto tu wspomnieć o przywilejach, z których już dziś mogą korzystać właściciele samochodów elektrycznych. Bezemisyjne pojazdy mogą korzystać z buspasów. Jeśli odniesiemy to bezpośrednio do pracy firm kurierskich, drobnych firm dostawczych, odczujemy wymierne zyski w związku z możliwością szybszego przemieszczania się oraz dostarczania tych samych ilości towaru w krótszym czasie. Kolejną kwestią jest na pewno opcja darmowego parkowania w zatłoczonych centrach dużych miast. A co z tzw. strefami czystego transportu? Ich wejście w życie to już kwestia bardzo nieodległego czasu – od tego momentu kierowcy samochodów spalinowych odczują znaczne ograniczenia co do możliwości wjazdu do większych miast, w przeciwieństwie do właścicieli aut elektrycznych. Pamiętajmy też, że samochody zasilane wodorem lub gazem ziemnym to bezpośrednie korzyści i komfort dla samego kierowcy auta dostawczego, jeśli weźmiemy pod uwagę niemal bezgłośną pracę pojazdu. Są jednak pewne aspekty logistyczne, które trzeba przemyśleć przed rozbudowaniem swojej floty o pojazdy elektryczne.

Od czego zacząć?

Należy zastanowić się nad tym, gdzie i w jaki sposób będziemy ładować nasz samochód. Do wyboru pozostają zarówno miejskie stacje ładowania, jak i ładowanie z gniazdka w standardowym przyłączu. Najczęściej korzysta się z tego drugiego rozwiązania (szybkie ładowanie na mieście to najczęściej forma jedynie doraźna). W takim przypadku ważne jest w pierwszej kolejności rozeznanie się co do mocy przyłączeniowej budynku, z którego pobierany będzie prąd (istnieje możliwość zawnioskowania o jej zwiększenie). Jako że większość pojazdów elektrycznych nie posiada jeszcze możliwości trójfazowego ładowania, a zdecydowana większość budynków podłączona jest do takiej sieci, dąży się do tego, aby urządzenie ładujące oraz ładowarka pokładowa auta miały jak największą moc. Warto zaznaczyć, że sam proces ładowania przebiega w sposób całkowicie bezpieczny dla sieci domowej.

Platforma WEBFLEET

Zarządzanie flotą samochodów dostawczych jeszcze nigdy nie było tak proste - wystarczy dostęp do internetu oraz komputer, tablet lub telefon. Logowanie w formule SSL oraz certyfikowana jakość gwarantują pełne bezpieczeństwo wszelkich danych. Planowanie tras, spersonalizowane mapy oraz funkcję raportowania to tylko przykładowe funkcje jakie niesie ze sobą użytkowanie platformy WEBFLEET od Webfleet Solutions. System będzie szczególnie pomocny w okresie przejściowym, kiedy w firmie zaczną pojawiać się pierwsze samochody elektryczne. Na razie mają one ograniczone zasięgi, jeśli chodzi o możliwość przebycia trasy na jednym ładowaniu. Wszystko to będzie wymagało od fleet managementu odpowiedniego planowania strategicznego, by przydzielać odpowiednie pojazdy do realizacji konkretnych zleceń. Systemy telematyczne, wyposażone w aktualne mapy, będą doskonałą pomocą przy tego typu zadaniach.

Coraz większe znaczenie samochodów elektrycznych wpłynie bez wątpienia na funkcjonowanie firm dostawczych. Najwięcej na tej zmianie zyskają Ci, którzy będą umieli odpowiednio zaplanować modernizację swojej floty. Pomocne będą w tym bez wątpienia systemy telematyczne takie jak WEBFLEET od Webfleet Solutions.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości