Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Elementy odblaskowe. Mogą uratować życie

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi 100 zł mandatu.

Fot. Archiwum Zima to okres szczególnie trudny dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, z uwagi na szybko zapadający zmrok i pogarszające się warunki atmosferyczne, które często są przyczyną wypadków drogowych z udziałem pieszych. Poruszając się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musimy mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Przemysłowy Instytut Motoryzacji przypomina o kampanii społecznej realizowanej przez sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod hasłem „Moda na odblaski. Włącz myślenie”.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • KTO ICH NIE MA ?-= (gość)

    =TEN SAMOBÓJCA BO TAKO JEST WARHOŁOW ZABAWA NA DRODZE W DZIKIM AFIM GAYU.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości