Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Elementy odblaskowe. Piesi wciąż o nich zapominają

Data publikacji: Autor: (mm) Policja.pl

Fot. Archiwum Obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drogach po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, wszedł w życie w 2014 roku. Nie wszyscy jednak o nim pamiętają.

Fot. Archiwum Wcześniej zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. W 2014 roku ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Redakcja poleca:

- Testujemy nowego Fiata Tipo (VIDEO)
- Nowe auto z "klimą" za 42 600 zł
- Przyjazny kierowcy system multimedialny

Niestety pomimo nowelizacji przepisów dotyczących poruszania się pieszych po drogach, nakładających obowiązek stosowania elementów odblaskowych po zmroku, poza obszarem zabudowanym, wielu pieszych nadal je ignoruje nie dbając o własne bezpieczeństwo. Tylko od stycznia 2016 roku policjanci na Dolnym Śląsku ujawnili blisko 1100 pieszych poruszających się po zmroku bez odblasków.

Pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma też zastosowania w strefie zamieszkania. Jak wiemy pieszy korzysta tam z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Przypomnijmy, że za brak odblasku może grozić mandat karny w wysokości do 500 zł. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Pieszy staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości