Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ePUAP, czyli Wydział Komunikacji online

Przemysław Pepla
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Rejestracja pojazdu, uzyskanie pozwolenia na wykonywanie transportu drogowego, czy też wydanie prawa jazdy. Wszystkie te czynności kojarzą się z długimi kolejkami w urzędach. Okazuje się jednak, że istnieje alternatywny sposób na załatwienie tych spraw. Jest nim ePUAP.
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, czyli ePUAP, funkcjonuje w naszym kraju od 2008 roku. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, ma na celu ułatwienie dostępu obywatelom do spraw urzędowych, które mogą być załatwiane za pośrednictwem internetu. Portal służy do wymiany informacji pomiędzy podmiotami prywatnymi lub przedsiębiorcami, a administracją.

Jedną z kategorii ePUAP są kwestie dotyczące motoryzacji i transportu. To właśnie dzięki niej obywatele Polski mogą załatwić sprawy związane z prawem jazdy, rejestracją pojazdu, pozwoleniami, zezwoleniami i licencjami, ewidencjami pojazdów i kierowców oraz transportem międzynarodowym.

Bez względu na rodzaj sprawy, korzystanie z ePUAP możliwe jest dopiero po uprzedniej rejestracji na stronie www.epuap.gov.pl. Dodatkowo, utworzone konto musi zostać uwierzytelnione w takich instytucjach, jak np. urząd wojewódzki, wybrane placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz urzędach skarbowych. Dopiero po wykonaniu tej czynności możliwe jest załatwienie sprawy za pośrednictwem ePUAP.

Niestety, elektroniczna platforma posiada duże ograniczenia i dla wielu Polaków jest po prostu bezużyteczna. Powodem jest niewielka ilość urzędów, które współpracują z tym portalem i umożliwiają tym samym wymianę informacji. Dla przykładu, możliwość rejestracji pojazdu używanego, który został zakupiony na terenie Rzeczpospolitej, poprzez ePUAP jest dostępna tylko dla 31 urzędów z ponad 400, jakie funkcjonują.

Co gorsza, nie można ich przeprowadzić w największych polskich miastach, jak np. Warszawa, Poznań czy Łódź. Jeszcze gorzej wygląda kwestia rejestracji aut sprowadzonych z zagranicy. W ich przypadku tę czynność za pośrednictwem sieci można wykonać tylko w 18 urzędach. Z kolei złożenie internetowego wniosku o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego jest możliwe tylko w 13 placówkach.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty