Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Euro NCAP. Podsumowanie testów zderzeniowych 2019. Czy nowe auta są bezpieczne?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Euro NCAP Euro NCAP podsumowało swoją działalność w 2019 roku. Oceniono jednocześnie poziom bezpieczeństwa aktualnie produkowanych samochodów.

Jak poinformowano, rok 2019 był dla Euro NCAP jednym z najbardziej pracowitych lat w historii. W zeszłym roku przetestowano 55 samochodów, reprezentujących 26 różnych marek. Tak duża liczba oznacza, że prawie wszystkie samochody (92 proc.) sprzedawanych w Europie w 2019 r. posiadało ważną ocenę Euro NCAP.

45 proc. z całkowitej liczny przetestowanych samochodów stanowiły kompaktowe i średnie SUV-y. Jedna trzecia ocenianych nowych samochodów to były auta hybrydowe lub elektryczne.

Zobacz także: Rząd tnie dopłaty do aut elektrycznych

Ogólnie samochody uzyskały bardzo dobre wyniki. 41 samochodów uzyskało 5 gwiazdek (75%), 9 samochodów - 4 gwiazdki (16%), a pięć - 3 gwiazdki (9%). Nie było samochodów, które otrzymałyby ocenę niższą niż 3 gwiazdki.

Większość pojazdów była wyposażona w wiele najnowszych technologii podnoszących poziom bezpieczeństwa. Np. autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB) w zderzeniach między samochodami było standardem w około 90 proc. samochodów, a opcjonalnie w kolejnych pięciu procentach. AEB w celu uniknięcia kolizji z pieszymi był standardem w 85 procentach samochodów, zaś wykrywanie rowerzystów było już standardem w około 80 proc. testowanych nowych samochodów.

W przypadku 10 testowanych samochodów pojazd był wyposażony w aktywna maskę silnika pomagającą złagodzić uderzenie w głowę pieszego.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości