Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Europa kupuje

Data publikacji: Autor: Krzysztof Gołata

fot. Fiat Opublikowanie niedawno przez ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów) dane na temat sprzedaży nowych samochodów na Starym Kontynencie są bardzo optymistyczne.

Od trzech miesięcy trwa hossa. Dzięki wprowadzaniu nowych modeli i coraz lepszej sytuacji gospodarczej, analitycy spodziewają się w tym roku wzrostu sprzedaży o około 3%. Szczególne powody do zadowolenia mają firmy koreańskie i japońskie.

 

fot. Fiat Kwiecień był kolejnym miesiącem rosnącej sprzedaży na niemal wszystkich rynkach. W krajach Piętnastki zarejestrowano 1 235 735 nowych aut, o 4% więcej niż przed rokiem. Wzrost sprzedaży w krajach EFTA (Islandia, Norwegia, Szwajcaria) wyniósł 5% (36 tys. aut). Najdynamiczniej wzrosła sprzedaż samochodów w państwach oczekujących na wejście do UE (prawie 92 tys. aut, czyli o 20,6% więcej niż rok wcześniej). Na wszystkich badanych rynkach Europy kupiono w ciągu miesiąca 1 363 844 nowe auta osobowe, o 5% więcej niż w ubiegłym roku. Najwyższy wskaźnik wzrostu wykazała sprzedaż w Polsce, Norwegii i Islandii. Największy rynek samochodowy Europy – niemiecki odnotował wzrost o 3,4% ( ponad 297 tys. aut). Drugi wynik miesięcznej sprzedaży uzyskały Włochy (ponad 208 tys.  pojazdów, wzrost o 13,3%). Spadek sprzedaży nastąpił w Wielkiej Brytanii (o 3,8%, 187 tys. aut), Francji (o 4%, ponad 173 tys.) i w Czechach (o 9,7%, 12 tys. aut).

Licząc narastająco od początku roku łączna sprzedaż samochodów osobowych w Europie wyniosła 5 493 497 sztuk i była o 3,7% większa od uzyskanej w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na rynkach UE zarejestrowano do końca kwietnia ponad 5 mln nowych aut (wzrost o 3,1%), w krajach EFTA 128 tys. aut (wzrost o 8,1%), a na rynkach państw oczekujących na akcesję ponad 307 tys. auta (wzrost o 12,8%). Nie udało się jeszcze zniwelować skutków słabej koniunktury w Niemczech, ale tegoroczny wynik (ponad 1 mln pojazdów) jest już tylko o 1,1% mniejszy niż rok wcześniej. Pogłębił się  trend spadkowy na rynku francuskim. W ciągu ostatnich czterech miesięcy najdynamiczniej rosła sprzedaż na rynku litewskim, norweskim, łotewskim i polskim.

 

W kwietniu zanotowano w naszym kraju wzrost sprzedaży nowych samochodów osobowych aż o ponad 45%, a licząc od początku roku o ponad 29%. Zmiany w ustawie o VAT oraz obawy przed wzrostem cen, skłaniały klientów do zakupów nowych aut. Teraz, kiedy nowe przepisy podatkowe już obowiązują, a lawinowy wzrost cen samochodów – zapowiadany przez pesymistów - po 1 maja nie nastąpił, dealerzy zastanawiają się, jaki będzie wynik majowy oraz następnych miesięcy. Może nastąpić gwałtowny spadek. Czy sprawdzą się opinie pesymistów, że ten, kto miał kupić w tym półroczu nowe auto, już to zrobił? Oby ponownie pesymiści nie mieli racji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości