Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Fabryka Nissana na czele

Data publikacji: Autor: (GCH)

 Największą w Wielkiej Brytanii fabrykę samochodów - zakład Nissana w Sunderland - po raz szósty z rzędu uznano za najbardziej wydajny zakład tej branży w Europie.

W ramach badań oceniano efektywność 43 fabryk wszystkich producentów.

Ocenę sporządził Światowy Ośrodek Analiz Rynkowych z siedzibą w Londynie, Singapurze i Bostonie.

W zakładach Sunderland na jednego pracownika przypadło w roku 2001 aż 95 gotowych aut. Tuż za Nissanem uplasowały się zakłady Forda w Saarlouis (Niemcy) oraz Toyoty w Burnaston (Wielka Brytania), gdzie na jednego pracownika przypadło średnio po 87 aut. Natomiast dla całej Europie przeciętny wynik to 58,28 samochodu na pracownika (niemal identycznie jak w roku 2000, kiedy osiągnięto wynik 58,26).

Konkurenci poprawili swe wyniki. W roku 2000 Forda i Toyotę dzieliło od wydajności Nissana 25 %, teraz ta różnica zmalała do 9%.

W porównaniu z rokiem 2000 wskaźnik produktywności spadł o 6%, co było efektem niższej produkcji (na poziomie 296 000 aut z powodu zakończenia produkcji starej primery i rozpoczęcia montażu nowego modelu o tej nazwie). Tegoroczna produkcja ma osiągnąć ponad 300 tysięcy aut - wliczając w to dotychczasową micrę, almerę, nową primerę, a także następcę micry, którego europejska produkcja ruszy w listopadzie.

Spośród zakładów w naszej części Europy największą wydajność osiągnęła należąca do Renault słoweńska fabryka Revoz - Novo Mesto. Z produkcją wynoszącą 69 aut na zatrudnionego została sklasyfikowana na 12 miejscu. 22 lokatę zajęła fabryka Fiat Auto Poland w Tychach (58 samochodów na pracownika). Na 25 pozycji znalazły się kompleks zakładów Skody w Mladej Boleslavi, Kvasinach i Vrchlabi (55 aut na pracownika).

Na końcowych miejscach znalazły się fabryki PSA (Peugeot&Citroen) w Sochaux (36 aut) i VW w Emden (32 auta).

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości