Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Fenomen gum "Turbo"

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Z pewnością większość osób, które dorastały w Polsce w latach 90. XX wieku, pamięta gumy Turbo dostępne nigdyś w niemal każdym kiosku. Za kilkadziesiąt groszy można było nabyć nie tylko gumę, która po chwili traciła smak, lecz także papierowy obrazek auta lub innego pojazdu. Okazuje się, że pomimo upływu lat, popularność gum Turbo nie maleje.

Produkowane przez turecką firmę Kent gumy Turbo zyskały w naszym kraju status niemal kultowych. Pierwsze egzemplarze pojawiły się w naszym kraju pod koniec lat 80. XX wieku, zaś ich największa popularność przypadła na połowę lat 90. Powodem, dla którego młodzi fani "czterech kółek" wybierali właśnie gumę Turbo, były umieszczone wewnątrz opakowania papierowe obrazki samochodów. Zdarzały się jednak również wizerunki motocykli oraz rowerów.

W czasach, w których nie było jeszcze internetu, a media o tematyce motoryzacyjnej jeszcze nie zostały spopularyzowane, gumy Turbo dawały młodym ludziom niebywałą szansę na poznanie szczegółów technicznych wielu "egzotycznych" w naszym kraju aut. Pod każdym obrazkiem znajdował się bowiem krótki opis danego modelu.

Jednym z miłośników gumy Turbo, który realizuje swoją pasję do dzisiaj, jest Dawid z Katowic. - Moja przygoda z gumami Turbo zaczęła się gdy miałem 6 lat, czyli w 1995 roku. Wtedy to, w pobliskim sklepie po raz pierwszy spróbowałem tej gumy. Oprócz Turbo, sprzedawcy oferowali także inne słodycze z obrazkami, jednak to właśnie te z samochodami zafascynowały mnie najbardziej. Od tego się właśnie zaczęło - mówi Dawid.

Gumy Turbo sprzedawane były w wielu seriach, a łączna liczba wszystkich obrazków z wizerunkami aut i motocykli przekracza 1100 sztuk. Jednak Dawid jest bardzo blisko skompletowania ich wszystkich. - Moja kolekcja liczy ponad 1000 obrazków, z czego każdy jest inny - opowiada.

Niestety, guma Turbo nie przetrwała próby czasu i na przełomie 2009 i 2010 roku została wycofana ze sprzedaży. W spadku popularności na pewno "pomogła" plotka o jej rakotwórczości. Jak się jednak okazało, pogłoski o tym były nieprawdziwe.

Zatem w jaki sposób Dawid poszerza teraz swoją kolekcję? - Guma Turbo była popularna w wielu krajach tzw. Bloku Wschodniego. W Czechach, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, a nawet Rosji miała wielu swoich zwolenników. Kontaktuje się z kolekcjonerami z innych krajów i wymieniam się ciekawymi egzemplarzami. Ponadto, wiele obrazków oferowanych jest na aukcjach internetowych - wyjaśnia Dawid.

- Swojej kolekcji z pewnością nie sprzedam. W grę wchodzi jedynie stałe jej powiększanie - śmieje się kolekcjoner z Katowic.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • suavitas (gość)

  ale czad! choć zdrowa to ona pewnie nie byla...ale sie jadło:) teraz solą spozywczą posypują drogi...;> ja wolałem tę z piłkarzami...

 • Dawid z Katowic (gość)

  Witam, jeśli ktoś chciałby pomóc mi w zebraniu całej kolekcji to proszę o kontakt, może macie w domach jakieś obrazki? z chęcią je odkupię. Pozdrawiam gg 794184

 • Radek (gość)

  Pamiętam pamiętam, tylko teraz na raka się badać trzeba

 • Marek (gość)

  Auta lub samochodu? A jaka jest różnica?

 • dario (gość)

  "Za kilkadziesiąt groszy można było nabyć nie tylko gumę..." jak już coś to za kilka tysięcy młotku:/

 • hahaha (gość)

  Dawidek pewnie juz nie ma sie czym szczerzyć ; )

 • lol (gość)

  Chyba się panowie nudzą... Marek: nie "auta lub samochodu" a "auta lub innego pojazdu". Pojazdem jest choćby motocykl... chyba, że dla Ciebie nie ma różnicy Dario: tak tak, kilka tysięcy, tylko kto by wtedy to zrozumiał. Ty. Ktoś jeszcze? :)

 • Do Dario: (gość)

  Grosze weszły w 1995r.- czyli kwiecie gumy Turbo- więc młotka szukaj przed lustrem

 • Filip (gość)

  Jeśli ktoś posiada takowe obrazki z chęcią odkupię Pisać na maila filiplabok@interia.pl

 • job 78 (gość)

  mam nadal caly komplet i nawet cos jeszzce moze za 20 lat bedzie mozna zarobic na tym ?:)

 • Komentarz usunięty.
 • gg (gość)

  posiadam mega kolekcję ok 1000 sztuk. oczywiście jest trochę podwójnych, potrójnych, poczwórnych:) ale praktycznie wszystkie z 1 serii od 50, turbo super, złote turbo, classic, sport; ktoś zainteresowany kupnem?? prosze o propozycje cenowe za kolekcję na maila: pawelkosinski3@wp.pl

 • gg (gość)

  posiadam mega kolekcję ok 1000 sztuk. oczywiście jest trochę podwójnych, potrójnych, poczwórnych:) ale praktycznie wszystkie z 1 serii od 50, turbo super, złote turbo, classic, sport; ktoś zainteresowany kupnem?? prosze o propozycje cenowe za kolekcję na maila: pawelkosinski3@wp.pl

 • xxzturbo (gość)

  kupię obrazki z gumy turbo xxzturbo@gmail.com

 • Komentarz usunięty.
 • p. (gość)

  Mam cala serie 70szt. Euro92. Bardzo dobry stan. Ktos zainteresowany kupnem? Propozycje Please

 • kopciuszek (gość)

  Dużo ofert jest na olx.pl z obrazkamigum turbo ja też mam około 300szt

 • kopciuszek (gość)

  50 powturek z różnych serii b.jago134@op.pl Pozdrawiam

 • wiesia (gość)

  jeśli ktoś zainteresowany mam większość numerów gum turbo dzisiaj znalazłam okolo 1000 szt mam kontakt do mnie gg 4225876

 • 321mmm@wp.pl (gość)

  Ale kolekcjoner. 1000 sztuk ja zdobyłem w 5 miesięcy oczywiście bez powtorek. Obrazków jest ponad 2500 sztuk - kolekcjonerze przez duże K

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości